• “Zehirli ürün tek bir tarladan çıktı”
  08 Kasım 2019

  Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, son günlerde yaşanan ıspanak zehirlenmelerine dair açıklamalarda bulundu.

  “Ispanakta zehir olmaz”

  Babıali TV’de Zeynel Lüle’ye konuk olan Ağaoğlu, “Ispanak şu süreçte masum. Ispanak üreticileri şu anda büyük zarara uğradı. Bu feci bir durum. Zehirlenmelere sebep olan bazı kimyasallar var. Atropin adlı bir maddeden kaynaklanan bir zehirlenme olayı yaşandı. Bu tarz zehirli maddeler ıspanakta olmaz. Avratotu diyenler var. Başka bir şey diyenler var. Ispanağa benzeyen bir bitki piyasaya sürüldü. Bunlar tek bir tarladan çıkıyor. Burada önemli olan soru şu, orada hangi tohum kullanıldı? Orada yabancı işçi çalıştı mı? O işçiler bir sabotaj gerçekleştirdi mi? gibi sorulara cevap verilmeli” ifadelerini kullandı.

  “İstihbarat o çiftçinin tedarikçisini bulmalı”

  Zehirlenmelerin kaynağının tek bir tarla ve üretici olduğunu belirten Ağaoğlu, “Ülkemize yönelik sabotaj eylemleri olabilir. Bu tarz eylemler dolayısıyla ıspanağı cezalandırmanın manası yok. Zehrin tek bir tarladan yayıldığı ortaya çıktı. İstihbarat birimleri bu tarlanın tedarikçisinin kim olduğunu belirlemeli. Ispanakta zehir olması mümkün değil” dedi.