• Yürütmeyi durdurma kararıyla işine geri dönen ‘Sakıncalı Akademisyen’ ikinci mesai gününde tekrar işten çıkarıldı
  03 Eylül 2019

  Sakıncalı olduğu iddiasıyla Avrasya Üniversitesi tarafından görevine son verilen akademisyen Murat Büyükyılmaz, yürütmeyi durdurma kararı ile işine dönüşünün ertesi gününde üniversitenin mütevelli heyeti kararıyla tekrar işten çıkarıldı.

  Trabzon’da vakıf üniversitesi statüsünde bulunan Avrasya Üniversitesi’nde iktisat dersleri veren Murat Büyükyılmaz isimli genç akademisyenin güvenlik soruşturmasını geçerek başladığı görevine, yaklaşık bir buçuk ay sonra 22.10.2018 tarihinde ’sakıncalısın’ denilerek son verilmişti.

  “HİÇ BİR ŞEY SÖYLEMEDEN ‘SAKINCALI’ DENİLİP FİŞLENİYORSUN”

  Sakıncalı bulunmasına anlam veremediğini belirten Büyükyılmaz, “En kötü tarafı da hiçbir şey söylemeden ‘sakıncalı’ denilip fişleniyorsun. Ve bu durum senin Türkiye’de akademik alanda çalışmanı engelliyor” diyerek tepki göstermişti.

  Genç akademisyen işine son verildiğini ise YÖK’ten gelen bir e-posta ile öğrenmiş, “22 Ekim’de ben ders anlatırken YÖKSİS’ten bir mail geldi. Mail’de ‘Avrasya Üniversitesi tarafından sistemimizden çıkarıldınız’ yazıyordu. Ben atıldığımı böyle öğrendim” diyerek tepki göstermişti.

  Samsun Bölge İdare Mahkemesi’nin 26.07.2019 tarihli yürütmeyi durdurma kararı ile işine geri döneceğini öğrenen genç akademisyen Murat Büyükyılmaz, Twitter hesabından yaptığı paylaşımında “9 ay sonra güzel haber, mahkeme kararıyla işime geri dönmek için başvuruyorum. Samsun Bölge İdare Mahkemesi, Avrasya Üniversitesi’nin tarafımı işten çıkartma kararının yürütmesini durdurdu” şeklinde konuşmuştu.

  “DEMEK Kİ BENİ TEKRAR KOVMAK İÇİN GERİ ÇAĞIRMIŞLAR”

  Tekrar işten çıkarılma kararının ardından, 16 Punto’ya açıklamalarda bulunan akademisyen Murat Büyükyılmaz, “Avrasya Üniversitesi yönetiminin ne yapmaya çalıştığını anlayamıyorum, Samsun Bölge İdare Mahkemesi’nin kararına rağmen böyle gerekçesiz ve anlamsız bir karara imza atmış olmaları çok üzücü. Demek ki beni, tekrar kovmak için geri çağırmışlar. Tüm anayasal haklarımın  ve hak edişlerimin takipçisi olacağım. Gecikmeli de olsa hukukun ve adaletin tecelli edeceğine inanıyorum” dedi.

  “SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ”

  Konuyla ilgili açıklama yapan avukatı Özgür Urfa, “İşten çıkartma kararı, mahkemenin yürütme durdurma kararının etrafından dolanmak ve uygulamamak için alınmış keyfi ve dayanaksız bir karardır. Aylardır süren dava sürecinde yürütme durdurma kararı aldıktan sonra kararı uygulamayan üniversite bu kararla açıkça suç işlemektedir. Mahkeme kararını uygulamamak sebebiyle yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Ayrıca ikinci kez işten çıkartma kararına karşı da iptal davası açacağız” Şeklinde konuştu.

  İşte o karar: