• Youtube ve Google Trump’a ait 300 reklamı kaldırdı
    02 Aralık 2019

    İnternetin en fazla ziyaret edilen siteleri Google ve Youtube’un Donald Trump’a ait 300 propaganda videosunu kaldırdığı ortaya çıktı.

    60 Minutes sitesinin haberine göre, Youtube’un CEO’su Susan Wojcicki siyasi reklamları kaldırmadıklarını ve herkesin kendini Youtube’da rahatça ifade edebildiğini açıkladı. Fakat yapılan incelemeye göre Youtube’da Donald Trmp’a ait bazı videolar silindi. Silinme gerekçesi olarak şirket politikasına uyumsuzluk gösterilse de bu uyumsuzlukların nedenleri belirtilmedi.

    Geçtiğimiz günlerde Twitter, siyasi reklamlara rezerv getireceğini açıklamıştı. Youtube ve Google henüz böyle bir açıklama yapmadı. Fakat ABD’deki Cumhuriyetçiler, kendilerine bu mecralarda engelleme yapıldığını iddia ediyor. İddialar üzerine yapılan araştırmada 300’ün üzerinde içeriğin silindiği ortaya çıktı. Fakat silinen öğelerin, yüklenmesinden birkaç gün sonra silinmesi, hedef kitleye ulaştıktan sonra silindiğini gösteriyor.

    60 Minutes’e konuşan Wojcicki, “Bizim Cumhuriyetçilere yönelik bir tutumumuz yok. Hatta Cumhuriyetçi kanattan çok fazla içerik üreticimiz var. Bunların hiçbirini engellemiyoruz. Burada, liberaller, demokratlar, cumhuriyetçiler istedikleri kadar içerik üretebiliyorlar. Biz de şirket politikamızı herkes için tutarlı bir hale getirmeye çalışıyoruz” dedi.