Yıldız Kenter

Dedesinin İngiltere’de ağırlıklı Shakespeare’in oyunlarını oynayan bir tiyatro grubu olduğunu okumuştum.

Annesi İngiliz yurttaşıydı..

Londra’da görevli bir Türk diplomatla evlenince, Türkiye’ye gelmiş ve 1928 yılının bir Kasım günü ilk evladı olan Ayşe Yıldız’ı (Kenter) dünyaya getirmişti.

Türkiye dışında da tiyatro eğitimi almış ve gittiği her ülkede, olağanüstü ilgiyle izlenen başarılı oyunlar sergilemişti.

Kardeşi Müşfik Kenter ve eşi Şükran Güngör de kendisi gibi çok başarılı tiyatro sanatçılarıydı.

Kızım Ayşe ile (1974) Antalya 11.Film Şenliğinde en iyi kadın oyuncu, İsyancılar (1966) ve AğaçlarAyakta Ölür (1964) oyunları ile aynı Şenlikte, en iyi yardımcı kadın oyuncu ödüllerini almıştı. Oyunları gerçek sanat gösterileriydi.

İstanbul Harbiye’de kendi imkanlarıyla kurdukları, Kenter Tiyatrosu’nun önünde her geçişimde onlarıanımsarım.

Artık bu semti işgal eden vize bürolarının önlerinde, umutla bekleyen  Ortadoğulular var.

Sanatla ilgili fazla bir şey kalmadı.

Tiyatro oyunlarını, oynadığı filmleri izleyen, ilginç yaşam öyküsünü, sanatçı genlerinin hayatına yansıdığını fark edenler arasında bulunduğum için kendimi çok şanslı sayıyorum. Gerçek bir sanatçıyı ve hanımefendiyi tanımış olmak ne büyük mutlulukmuş, çok daha iyi anlıyorum.

Evet, Yıldız Kenter tam bir Cumhuriyet Projesiydi.

Savaş meydanlarında gösterilen başarıların, ekonomik zaferle taçlandırılmadıkça kalıcı olmayacağını gören, her köşesi işgal edilmiş ve teslim olmuş bir hanedan devletinden cumhuriyete giden yolu açan kadronun, sanata verdiği değeri gösteren başarılı örneklerindendi.

Bir çınardı.

Adı gibi bir yıldızdı.

Aramızdan ayrıldı.

Nur içinde yatsın.

 

 

Bahattin Yücel Kimdir?

Bahattin Yücel 1949 yılında doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden mezun oldu. Turizm sektörünün her kademesinde 40 yılı aşkın hizmet verdi. TÜRSAB Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Genel Sekreterliği (1978-1983), Dönem Yönetim Kurulu Başkanlığı (1983-1987), 3 dönem TBMM’de İstanbul Milletvekilliği (1989-1991),  19. ve 20. Dönem (1991-1999) Bayındırlık, İmar ve Turizm, Fail-i Meçhul Cinayetleri Araştırma ve Gazi Mahallesi Olaylarını soruşturan Özel Komisyonda üye olarak yer aldı. 54. T.C Hükümetinin Turizm Bakanlığı'nı üstlendi.