• YEP’te kıdem tazminatı yok esnek çalışma var
  02 Ekim 2019

  İşçilerin tartışılmasını dahi istemediği, işverenlerin soğuk baktığı kıdem tazminatı, Yeni Ekonomi Programı’ndan çıkarıldı. Kıdem tazminatı ile ilgili tek satırın yer almadığı yeni YEP’te, işçilerin ‘köle işçilik’ olarak tanımladığı esnek çalışma girdi.

  Kıdem tazminatının adı geçmiyor

  İşçi ve işveren sendikaları karşı çıktığı halde kamuya kaynak sağlamak için sürekli gündeme getirilen kıdem tazminatı fonu sistemi, sürpriz bir kararla Yeni Ekonomi Programı’ndan (YEP) çıkarıldı. 2020-2022 dönemini kapsayan YEP’te kıdem tazminatı fonunun adı dahi anılmazken, bu sefer de işçi sendikalarının ‘köle işçilik’ diye tepki gösterdiği esnek çalışma modelinin yaygınlaştırılmasına karar verildi.

  AKP geçen yıl yayımladığı ilk YEP’e “Sosyal tarafların mutabakatıyla kıdem tazminatı reformu gerçekleştirilecektir” hedefini koydu. Ancak, bu hedef işçi ve işveren sendikalarının tepkisiyle karşılaştı. Son olarak Türk-İş, 2018 1 Mayıs’ında 100 bin işçiyle meydanlardan iktidara, ‘kıdemime dokunma’ mesajı gönderdi. Kıdem tazminatı fonunun yeni YEP’e yazılmaması, kıdem konusunda sosyal taraflarla mutabakatın sağlanamadığı şeklinde yorumlanıyor.

  “Esnek çalışmanın uygulanabilirliği artırılacaktır…”

  İşçi sendikalarının ‘köle işçilik’ diye tanımladığı esnek çalışma YEP’te, “İşgücü piyasasında yasal düzenlemesi bulunan ancak yeterli uygulama alanı olmayan esnek çalışma biçimlerinin uygulanabilirliği artırılacaktır” hedefiyle yer aldı. Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre metinde, esnekleştirme adımlarının daha önce kıdemde denendiği gibi sosyal tarafların mutabakatıyla hayata geçirileceği sözü verildi. Esnek çalışma modeline düzenli gelirin yok olması, işyeri aidiyetinin kaybolması, emek sömürüsüne yol açması gibi nedenlerle karşı çıkılıyor.