Bahattin Yücel yazdı | Yaşasın Cumhuriyet!

Cumhuriyet Fazilettir! Çocukluk günlerimin bayramlarından aklımda kalan, en eski sloganı budur Cumhuriyetin.

Sanayi Devriminin etkilerini hesaplamak yerine, yüzeysel önlemlerle yetkileri tek elde toplamayı marifet sayan, sonuçta tarihin akışı karşısında yenilgisi kaçınılmaz bir imparatorluk düzeninin tasfiyesidir; Cumhuriyet.

Yoksullaşmış, üretemeyen bir milyondan fazla yetişkin insanını savaş meydanlarında toprağa vermiş, umutsuzca girdiği I. Dünya Savaşı’ndan yenik çıkmış, topraklarının büyük bir bölümünü kaybeden bir halkın, 4 yıl sonra kendisini Milletler Topluluğu’na eşit devlet olarak kabul ettirmiş halidir, Cumhuriyet.

Aslında Yeni Türkiye, Cumhuriyettir.

Demokratikleşmeyi başaramamak, diktaya boyun eğmek, populizm bataklığına saplanmak, demokratizmi çoğulculuk sanmak, sandık hileleri karşısında sessiz kalmak, hayat tarzına yönelen saldırıları suskunlukla karşılamak, asla Cumhuriyetin kusuru sayılmaz.

Son yirmi yılın neredeyse tamamına yakın bölümünü, AKP iktidarında yaşayan Türkiye’nin en büyük kazancı, bu dönemde bilinçli olarak yok edilmek istenen kurumsal kimliğine sahip çıkması ve  96 Yaşındaki Cumhuriyetini gerçek bir halk hareketine dönüştürmesidir.

Cumhuriyet yüzyıla çok yaklaşan ömrünün bu bölümünü, onu sürekli tepeden inmeci bir hareket olmakla eleştirenlere karşı, halkın kendiliğinden geliştirdiği hayat tarzını savunma refleksi ile geçirdi. 

Çevre, insan hakları ve temel özgürlükler konusunda evrensel değerlere sahip çıkan kitleler, örnek alınması gereken soylu bir demokratik başkaldırının örneği sergiliyorlar.

Şarkıları ve türküleriyle, caddelerde zeybekler oynayan binlerce kişi, sevinç içinde Cumhuriyete sahip çıkarak, en büyük bayramlarını kutluyorlar.

Doğumunun 96. Yılı Kutlu Olsun Türkiye Cumhuriyeti.

Atatürk ve silah arkadaşlarına, Cumhuriyetin ilanında emeği geçen kahramanlara, sonsuz saygı ve sevgiyle.

YAŞASIN CUMHURİYET

Bahattin Yücel Kimdir?

Bahattin Yücel 1949 yılında doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden mezun oldu. Turizm sektörünün her kademesinde 40 yılı aşkın hizmet verdi. TÜRSAB Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Genel Sekreterliği (1978-1983), Dönem Yönetim Kurulu Başkanlığı (1983-1987), 3 dönem TBMM’de İstanbul Milletvekilliği (1989-1991),  19. ve 20. Dönem (1991-1999) Bayındırlık, İmar ve Turizm, Fail-i Meçhul Cinayetleri Araştırma ve Gazi Mahallesi Olaylarını soruşturan Özel Komisyonda üye olarak yer aldı. 54. T.C Hükümetinin Turizm Bakanlığı'nı üstlendi.