• Ya Kanal Ya İstanbul’dan çağrı: İtiraz et durduralım!
  28 Ocak 2020

  Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda yaptığı değişikliğe itiraz etmeye çağırdı.

  Erdoğan ısrarını sürdürüyor

  AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekolojik yıkıma sebep olacak projede ısrara devam ediyor. Damat Bakan ve diğerleri Erdoğan’ın ısrarını bilimsel olmayan söylemlerle desteklemeye çalışıyor.

  Muhalefet giderek artıyor

  Çevreye telafisi olmayan ciddi zararlar vereceği sebebiyle halk tarafından yoğun şekilde karşı çıkılan projeye muhalefet de giderek artıyor.

  Yurttaşların inisiyatifiyle kurulan koordinasyonlar ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise her vesileyle çevre yıkımına neden olacak uygulamaları durdurmak için çalışıyor.

  Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu’ndan çağrı: İtiraz et durduralım!

  Yurttaşların inisiyatifiyle kurulan Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, bir açıklama yaparak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Plan’ında yaptığı değişikliğe itiraz etmeye çağırdı.

  Buluşma ve itirazlar, 28.01.2020 (bugün) saat:13.00’da Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün Beşiktaş Darphane’deki temsilciliğinin önünde gerçekleştilecek.

  Gerçekleştirilen açıklama şöyle:

  Kanala Değil, Depreme Bütçe! İtiraz Et, Durduralım!

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Kanal İstanbul’un altlığını hazırlamak için İstanbul ili Avrupa Yakası Rezerv Yapı Alanı 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Plan’ında yaptığı değişikliğe itiraz ediyoruz.

  Deprem her gün ülkemizin farklı yerlerinde canımızı yakmaktadır, dün Adapazarı’nda Van’da bugün Elazığ’da. Ülkenin her yerinde insanlar deprem olduğu için değil kötü yapılaşmadan dolayı can verirken, evsiz kalırken, bir avuç zengine kar sağlayacak kanal yerine depreme bütçe ayırılmalıdır.

  Çevre Düzeni Planı Değişikliği orman ve tarım alanlarının, havzaların, sulak alanların ve sit alanlarının yok olmasına neden olacak, bitki ve hayvanların yaşam alanlarını yok edecek, İstanbul’u adeta beton adasına dönüştürecek bir idam fermanıdır.

  Ya Kanal ya İstanbul Koordinasyonu olarak bütün yurttaşlarımızı Anayasal haklarını kullanarak Çevre Düzeni Planı’na dilekçe ile itiraz etmeye ve itirazın son günü 28 Ocak Salı günü bir araya gelerek Kanal İstanbul’u birlikte durduralım demeye çağırıyoruz.

  Yer: Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü
  Beşiktaş/Darphane
  Tarih: 28.01.2020
  Saat: 13:00″