• Venedik’te sular rekor seviyede yükseldi
  14 Kasım 2019

  İtalya’nın kanallarla çevrili turistik kenti Venedik’te yağışların etkisiyle deniz seviyesi 1966’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. İtalyan basını Venedik’e bağlı Pellestrina adasında iki kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Venedik Belediye Başkanı Luigi Brugnaro son 53 yılın en büyük su baskınının iklim değişikliğinin sonucu olduğunu söyledi.

  BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın haberine göre, Venedik’te gece deniz seviyesi 1,87 metre yükseldi. Bu, 1923 yılında resmi kayıtların tutulmaya başlamasından bu yana görülen en yüksek ikinci seviye. Kentte 1966 yılında su seviyesi 1,94 metre yükselmişti.

  İtalyan basını, Venedik’e bağlı Pellestrina adasında iki kişinin hayatını kaybettiğini, bunlardan birinin evini su basması sonrası elektrik akımına kapılan 78 yaşındaki bir erkek olduğunu bildirdi.

  Venedik Belediye Başkanı Luigi Brugnaro, Veneto Bölge Başkanı Luca Zaia ve Venedik Patriği Francesco Moraglia bugün sivil savunma ve itfaiye yetkilileriyle bir ortak basın toplantısı düzenledi. Veneto Bölge Başkanı Zaia, “Venedik hırpalandı, bu kıyamet gibi bir felaket” dedi.

  Belediye Başkanı Brugnaro da “Burada söz konusu olan bugünkü hasar değil, kentin geleceği” diye konuştu.

  Venedik Patriği de dün gece San Marco Meydanı’ndaki manzarayı anlatırken “Ben bu meydanı hiç böyle görmedim. Su baksınları gördüm ama böylesini değil. Dün gece meydanda denizmiş gibi dalgalar vardı” ifadelerini kullandı.

  Avrupa Birliği’nin (AB) yürütme organı Avrupa Komisyonu ise Venedik’e gerekli yardımı yapmaya hazır olduğunu açıkladı.

  Komisyon’un İnsani Yardım ve Kriz Yönetimi’nden sorumlu üyesi Christos Stylianides, Twitter’da İngilizce ve İtalyanca olarak “dayanışma” mesajı vererek, “AB yardıma hazır” dedi.

  Venedik’ten gelen görüntülerde rıhtımlardaki vapurların kontrolden çıktığı, binaların zemin katlarının suyla dolduğu görülüyor.

  Sahil güvenlik su ambulansı olarak hizmet veren ilave botlarla kanallardaki turistleri kurtardı. Lüks otelleri su basarken, birçok işyeri kepenk kapattı. Bazı turistlerin, su taksilerinin yardımıyla otellerdeki odalarına pencerelerden girdiği görüldü.

  Venedik’te bugün tüm okullar tatil edildi. İtfaiye, başta sel suları yüzünden evlerinden çıkamayan yaşlılar olmak üzere en az 170 acil yardım çağrısına cevap verdi.