• Ünlü bankadan 140 milyon dolarlık TL hatası
  02 Aralık 2019

  BloombergHT’de yer alan habere göre dev yatırım bankası Morgan Stanley’i sallayan soruşturmanın merkezinde 27 yaşında bir trader tarafından yönetilen portföyde Türk Lirası’na bağlı iddiaların olduğu belirtiliyor.

  Şirket, Scott Eisner tarafından yönetilen bir portföydeki 140 milyon dolarlık zararı gizlemek için menkul kıymetlerin yanlış işaretlenmiş olabileceğini araştırıyor.

  Morgan Stanley, bu konuyla ilgili olarak oluşan zararı gizledikleri gerekçesiyle dört traderın işine son vermiş veya zorunlu izne çıkartmıştı.

  Türk Lirası’nda 2018’de ve 2019’ın başlarında gerçekleşen dalgalanmalar finans sektöründeki birkaç firma için sorun olmuştu ve şimdi Morgan Stanley zararlarının nasıl oluştuğu ve bu durumu örtbas etme çabalarının olup olmadığını araştırıyor. Soruşturma kapsamında Rodrigo Jolig, Thiago Melzer ve Mitchell Nadel de olmak üzere üç trader daha bulunuyor.

  TL, değişken politikalardan etkilenirken son birkaç yılda Wall Street’i tetikleyen bir noktada olmuştu.. Mart 2018’de yapılan seçime kadar devam eden belirsizlik gecelik borçlanma maliyetini yüzde 1000’in üzerine çıkmıştı.

  4 trader işten çıkarıldı

  Konuya yakın kaynaklara göre Morgan Stanley, en az dört traderı 100-140 milyon dolarlık zararı gizledikleri iddiasıyla işten çıkardı.