• Üniversitede taciz önlemi: Öğrenciler tek başına sınava alınmayacak
  28 Temmuz 2019

  Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan B.’nin, veteriner Ç.B.’ye (23) cinsel istismarda bulunmasının ardından fakülte kurulundan tartışma yaratacak bir karar çıktı. Kurulun, “Fakültemiz Anabilim Dalları’nca yapılmakta olan sözlü sınavların, biri kadın öğretim elemanı olması kaydıyla en az iki kişiden oluşan bir jüri tarafından yapılması ve sınava girecek öğrencilerin tek başına sınava alınmamasına oy birliğiyle karar verildi” yönündeki kararına öğretim üyeleri tepki gösterdi.

  https://16punto.com/tecavuzle-suclanan-profesore-kamu-gorevinden-cikarma-cezasi/

  Hürriyet’en Fevzi Kızılkoyun’un haberine göre, Fakültede derslere giren profesörler, “Öğrenci ile hoca arasında güvensizlik yaratılıyor. Bu kararla öğrenci ile hocasının başına ahlak bekçisi konuluyor” tepkisi üzerine kurul ilk kararını geri çekerek, ikinci bir karar yayınladı. İkinci kararda “kadın öğretim elemanı” yerine “karşı cinsten olacak şekilde” ifadesiyle değiştirildi.

  Profesörler, “Düne kadar tacizcileri koruyan fakülte yönetimi şimdi bütün hocalarına tacizci muamelesi yapıyor” dedi. Bazı hocaların derslere girmek istemediği, istifasını isteyen hocaların olduğu öğrenildi.

  Ne olmuştu?
  Ankara’da, kendisine ait hayvan hastanesinde çalışan veteriner Ç.B.’ye (23) tecavüz ettiği iddiasıyla tutuklanan ve savcılık kararıyla resen tahliye edilen, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan B., cezaevinden çıkınca emekli olmak için dilekçe verdi. Dilekçesi üniversite tarafından onaylanan Hasan B.’nin emekliye ayrıldığı öğrenildi.

  Tepkiler sonrası YÖK, tecavüz suçundan yargılanan profesörün kamu görevinden çıkarılmasına karar verdi.