• Türkiye’nin internet ve sosyal medya alışkanlıkları belli oldu
  04 Eylül 2019

  Her yıl internet ve sosyal medya kullanımı üzerine raporlar hazırlayan We are in social ve Hotsuits, Türkiye’nin sosyal medya ve internet alışkanlıklarının yer aldığı “Digital 2019 in Turkey” raporunu yayınladı.

  Türkiye’de 60 milyona yakın internet kullanıcısı var

  84 milyon nüfusa sahip olan Türkiye’de, toplamda 59.36 milyon internet kullanıcısı var. Nüfusun yüzde 77’sine tekabül eden bu oran, gelişmekte olan ülkeler açısından oldukça yüksek denebilir. İnternet kullanan yurttaşların 52 milyonunun sosyal medya hesabı var. Bu 52 milyonun 44 milyonu ise sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor. Yani Türkiye’de yaşayan 44 milyon insan farklı mecralardan düzenli olarak sosyal medya paylaşımı yapıyor.

   

  En fazla kullanılan sosyal medya sitesi Facebook

  Türkiye’de en fazla kullanılan sosyal medya mecrası Facebook oldu. Türkiye’de tam 43 milyon kişinin Facebook hesabı var. Facebook’u 38 milyon kullanıcıyla Instagram takip ederken, Twitter’ın kullanıcı sayısı ise 9 milyon olarak tespit edildi. Dünyada oldukça yaygın olan Snapcaht’in ise ülkemizdeki üye sayısı 6.3 milyon olarak kayıtlara geçti.

  Erkekler sosyal medyayı daha fazla kullanıyor

  Rapora göre, sosyal medya mecralarının genelinde erkeklere ait hesap sayısı daha fazla. Bu durum sadece Snapchat için geçerli değil. Snapchat’in toplam kullanıcı sayısı içinde kadınların oranı yüzde 68. 43 milyon kullanıcısı bulunan Facebook’un erkek hesap oranı yüzde 64 olurken, Twitter’daki her 10 hesaptan 8’i erkeklere ait. Erkekler ve kadınlar arasındaki hesap sayısının en yakın olduğu mecra ise Instagram. Instagram’daki hesapların yüzde 49’u kadınlara yüzde 51’i ise erkeklere ait.

  Türkiye gününün 7 saatini internette geçiriyor

  Raporun medya kullanım alışkanlıkları bölümünde ise, internette geçirilen zamanın TV’de geçirilen zamanı ikiye katladığı görülüyor. Türkiye’de yaşayan insanlar, günlerinin 7 saat 15 dakikasını internette geçirirken bu sürenin 2 saat 46 dakikasını sosyal medyaya ayırıyor. TV karşısında geçen zaman ise 3 saat 9 dakika olarak belirtiliyor. Türkiye’de medya içerisinde en az vakit harcanan alan ise müzik, ülke insanı müzik dinlemeye 1 saat 15 dakikasını ayırıyor.

  En fazla sahip olunan cihaz cep telefonu ve televizyon

  Raporda yer alan bir diğer başlık ise ülke insanının elektronik cihaz istatistikleri. Hemen hemen herkeste TV varken, bir diğer yaygın cihaz cep telefonu oldu. Son yıllarda sayıları giderek artan akıllı telefonların Türkiye’deki kullanım oranı yüzde 77’ye yükselirken, laptop kullanım oranı yüzde 48’de kaldı. Genelde mesleki anlamda tercih edilen tablet kullanım oranı ise yüzde 25 olarak belirlendi.