• Türkiye’nin canı yanıyor!
  08 Kasım 2019

  Antalya’da son 1 yılda çıkan 193 orman yangınında 233 hektar alan yandı.

  302 futbol sahası büyüklüğünde alanın yandığı Antalya‘da çıkan yangınlarından 109’unun nedeni bilinmezken, 30’u yıldırım düşmesi, 28’i ihmal ve dikkatsizlik, 21’i kasıt, beşi de kaza sonucu meydana geldi.

  2019 yılında ülke genelinde 3.191 hektar alan yandı!

  Öte yandan Orman Genel Müdürlüğü’nden edinilen verilere göre, bu yıl Ağustos ayına kadar 1.377 adet orman yangını meydana geldi, 3.191 hektar alan zarar gördü.

  Her yıl ortalama 8-10 bin hektar orman yanıyor

  Resmi verilere göre Türkiye’de her yıl ortalama 8-10 bin hektar orman yanıyor.

  Meclis araştırma önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

  Öte yandan geçtiğim Ekim ayında CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin ve 25 CHP’li milletvekilinin imzası ile orman yangınlarına erken müdahale ve ulaşım kolaylığı sağlanması amacıyla TBMM Başkanlığı’na meclis araştırma önergesi sunuldu.

  Sunulan önerge ise AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

  Yangın alanları imara açılıyor

  ‘Yaşanan orman yangınları rant amaçlı mı?’ sorusu sıkça sorulurken, orman yangınlarının yaşandığı bölgelerde iktidar yanlısı müteahhit ve iş insanlarının buralarda proje yapması dikkat çekiyor.

  Özellikle turizm bölgelerinde çıkan yangın sonrası zarar gören alanlara otel, konut, tatil köyü yapılarak imara açılması ve betonlaştırılması ‘Türkiye ormanlarına sahip çıkmıyor’ yorumunun yapılmasına neden oluyor.