Türkiye siyaseti yazı nasıl geçirdi?

2019 yazı yenilenen İstanbul seçimleri, S-400 alımları, G20 Zirvesi’de yaşanalar ve yeni parti iddialarıyla kapandı. 31 Mart’ta gerçekleşen İstanbul seçimlerinin iptal edilmesinin ardından başlayan seçim tartışmaları 23 Haziran akşamı son buldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Binali Yıldırım’ın seçim yasaklarının kalkmasından birkaç dakika sonra yaptığı ‘tebrik’ açıklaması ise seçim sonuçları kadar gündemde kaldı.

İstanbul yarışının bitmesinin hemen ardından siyaset arenasında nabız hiç düşmedi. ABD ve Türkiye arasında başlayan S-400 krizi, G20 Zirvesi’yle birlikte had safhaya çıktı. Türkiye’de hükümete yakın yayın organlarında ABD’den ılımlı mesajların geldiği iddia edilirken, Financial Times “Türkiye ile ABD bedeli ağır bir çarpışmaya doğru ilerliyor” manşetini attı. S-400’lerin sevkiyatı NATO müttefiki ülkeler tarafından dikkatle izledi.

Siyaset kulisleri ise Adalet ve Kalkınma Partisi’nden ayrıldıktan sonra yeni parti kuruluşu için çalışmalara hız verdiği iddia edilen Ali Babacan’ı konuştu. Kulislere yansıyan bilgilere göre Babacan’ın partisinin kuruluş tarihini büyük oranda netleştirdiğini ve  yakın bir süreçte kamuoyu önüne çıkacağı gelen iddialar arasında.

Yaz mevsimini geride bırakırken Türkiye siyasetinin sıcak gündemlerini sizler için derledik….

HAZİRAN

İSTANBUL SEÇİMLERİ YENİLENDİ

Türkiye yaz sıcaklarını Yüksek Seçim Kurulu’nun, 31 Mart’ta yapılan İstanbul seçimlerini iptal etmesiyle karşıladı. Yeni seçim tarihinin 23 Haziran olarak belirlenmesinin ardından İstanbul’un Büyükşehir Belediye Başkan adayları Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım yenide sahneye çıktı.

ADAYLAR CANLI YAYINDA BULUŞTU

Seçim sonuçlarından en çok konuşulan konu ise iki adayın ekranda buluşması oldu. 23 Haziran seçimi öncesinde, AK Parti adayı Binali Yıldırım ile CHP adayı Ekrem İmamoğlu, İsmail Küçükkaya’nın moderatörlüğünde bir araya geldi. Zaman zaman esprilerin çoğu zaman ise gergin tartışmalara neden olan ve birçok kanalın aynı anda ekranlara getirdiği ortak yayın, Türkiye’yi ekrana kilitleyerek en çok konuşulan siyasi başlıklardan biri oldu.

Seçime hazırlanan iki ilder Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım seçim öncesi ilk kez canlı yayında karşı karşıya geldi ve İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtladı.

İSTANBUL YENİDEN EKREM İMAMOĞLU DEDİ!

İstanbul, seçimini yapmak için 23 Haziran’da tekrar sandık başına gitti. Seçim yasaklarının bitmesinin hemen ardından YSK Başkanı Sadi Güven, seçim sonuçlarını açıkladı. Ekrem İmamoğlu yüzde 54,21, Binali Yıldırım ise yüzde 44,99 oy aldı. Yıldırım “Seçim bitti, hayat devam ediyor” açıklaması yaptı. Ekrem İmamoğlu, açık ara farkla tekrar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilince, başta İstanbul halkı olmak üzere ülkenin dört bir yanında renkli kutlama manzaraları yaşandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu görevi devraldı.

TRUMP VE ERDOĞAN G20 ZİRVESİNDE BULUŞU

G20 Liderler Zirvesi kapsamında bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump, ABD’yle kriz haline gelen S-400 meselesi ve Suriye’deki krizini görüştü. İki lider, görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi.

G20 Zirvesi’nde görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump, Türkiye-ABD ilişkileri üzerine konuştu. S-400’leri değerlendiren Trump konunun karışık olduğunu belirterek, “Erdoğan, Obama yönetiminden Patriot almak istedi fakat izin verilmedi. Türkiye’ye adil davranılmadı” dedi.

TEMMUZ

S400 SEVKİYATLARI BAŞLADI ABD’DEN YAPTIRIM UYARISI!

Türkiye, ABD’yle S-400 krizini aşmak için görüşmelerini sıklaştırdığı Temmuz ayına, Rusya’dan gelen peş peşe açıklamalarla başladı. Temmuz ayının ilk haftası ABD Başkanı Donald Trump’a yakınlığı ile tanınan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham’dan yaptırım açıklaması geldi.

Ankara-Washington hattında Rus yapımı S-400 füzeleri nedeniyle yaşanan krize değinen Graham, Türkiye’nin S-400’leri aktive etmemesi ve Amerikan yapımı Patriot hava savunma sistemleri alması karşılığında Washington’da yaptırımlardan kaçınılabileceğini söyledi.

DÜNYA GÖZLERİNİ S400’LERE ÇEVİRDİ

Rusya’dan ilk S400 sevkiyatının başlamasının ardından dünyanın gözü, bir NATO müttefiki olarak S-400 hava savunma sistemlerimi alan Türkiye’nin yapacağı hamlelere çevirdi. S-400’lerin ilk parçalarının Ankara’ya ulaştığının açıklanmasının ardından, ABD’li Ortadoğu uzmanı Nick Heras  ‘oyun değişecek’ yorumu yaptı.

KAPATILAN ATATÜRK HAVALİMANI’NDA 15 TEMMUZ BULUŞMASI

2016 yılında yaşanan darbe girişimin 3’üncü yılında, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Atatürk Havalimanı’nda etkinlik yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında Saraçhane’de düzenlenen etkinliğe katıldı.

AĞUSTOS

KUSLİSLER YENİ KURULACAK PARTİYİ TARTIŞTI

Seçimlerin yenilenmesinin ardından ülke siyasetinin kulisleri yeni parti iddialarına kitlendi. Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın genel başkanlığını üstleneceği iddia edilen yeni partiye ilişkin eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Beşir Atalay gibi siyasilerin isimleri ön plana çıkıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise yeni parti kurma hazırlığında olan Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan ve Abdullah Gül’e gönderme yaparak, “Bugün AK Parti’nin kapısı, giren herkese açıktır. İhtirasları, hırsları yüzünden yollarını kaybedenleri bir kenara bırakacak olursak, adeta AK Parti’de gözlerini açan ve hayatının en anlamlı yıllarını burada geçiren bir nesle sahibiz” açıklaması yaptı.

DAVUTOĞLU’NDAN AK PARTİ’YE SUÇLAMA

Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı’na çıkarken Başbakanlık ve AK Parti Genel Başkanlığı’na taşıdığı Ahmet Davutoğlu, yeni parti kurma girişimi sürecinde AK Parti çevrelerinden kendisine yöneltilen suçlamalara ağır bir yanıt verdi. Davet edilmediği AK Parti’nin 18. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri sırasında konuşan Davutoğlu, “Terörle mücadele defterleri açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz” dedi.

Davutoğlu, AK Parti’nin tek başına iktidarı ilk kez kaybettiği, 7 Haziran 2015 seçimleri ile terör saldırılarının da yaşandığı 1 Kasım 2015 arasında geçen dört aylık sürece dair önemli bir göndermede bulundu. Yenilenen genel seçimde AK Parti’nin tek başına tekrar iktidara gelmesinin üzerinden 6 ay geçmeden Erdoğan’ın isteği üzerine Başbakanlık ve parti genel başkanlığından istifa eden Davutoğlu, “Gelin hafızanızı bir yoklayın. İleride Türkiye Cumhuriyeti tarihi yazıldığı zaman, eminim en kritik dönemlerden, birkaç aydan biri 7 Haziran ile 1 Kasım arasındaki dönem olarak yazılacaktır” diye konuştu.