• Türkiye IŞİD üyelerine ne yapacak?
  04 Kasım 2019

  Barış Pınarı Harekatı başlamadan önce ABD ile yapılan anlaşmada yer alan en önemli başlıklardan biri IŞİD üyelerinin Türkiye’ye verilmesiydi. Son günlerde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından gündeme getirilen IŞİD üyelerinin akıbeti ne olacak?

  “IŞİD operasyonları neden şimdi yapılıyor?”

  Babıali TV’de Zeynel Lüle’ye konuşan gazeteci Adnan Gerger, bu konunun önümüzdeki günlerde Türkiye’nin başını ağrıtacağını söyledi. Türkiye’nin IŞİD’lilerden sorumlu olduğu algısı yaratıldığını belirten Gerger, “Harekat öncesinde yapılan anlaşma ile bu konu Türkiye’ye bırakıldı. Avrupa’da ise buna tepkiler var. Türkiye’nin IŞİD’in yeniden yapılanmasına izin vereceği iddia ediliyor. Türkiye de bu süreçte hem bu algıyı kırmak hem de IŞİD’lilerin ülkeye yönelmesini engellemek istiyor.  Fakat ülkedeki IŞİD operasyonlarına bakıldığında operasyonların yeni yeni hız kazanması güven sorununa neden oluyor. Neden daha önce yapılmadı bu operasyonlar? Bu insanlar IŞİD üyesiydi ve yeni mi ortaya çıktı” dedi.

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ifadelerinin suçluların iadesi anlaşmasına uymadığını söyleyen Gerger, “Bir ülke sizden suçluyu istemezse gönderemezsiniz. Uluslararası hukukta ‘Alın suçlunuzu gönderiyorum’ diye bir usül yok” ifadelerini kullandı.

  Türkiye vatansız IŞİD’lilerin yuvası mı olacak?

  Türkiye’nin operasyonu sırasında 800 IŞİD’linin kaybolduğunu belirten Gerger, “100’ün üzerinde Türkiye uyruklu IŞİD’linin de ülkeye getirildiğini biliyoruz. Soylu’nun açıklamalarının ikna edici bir yanı yok. Çünkü Uluslararası Suçluların İadesi Anlaşması’na göre kafanıza göre hareket edemezsiniz. Avrupa kendi vatandaşları olan IŞİD üyelerini vatandaşlıktan çıkarınca Türkiye’ye geliyorlar veya Türkiye’de kalıyorlar. Türkiye tam anlamıyla vatansız teröristlerin yuvası olma tehlikesiyle karşı karşıya. Ayrıca Türkiye’de çok rahat ettikleri için de buraya geliyorlar. Bunlardan nasıl kurtulunacağı konusunda ise herhangi bir fikir yok. Bence IŞİD’lilerin yargılandığı uluslararası bir mahkeme kurulmalı ve böylece bu insanlar yargılanmalı. Avrupa göçmenlerden bile korkarken IŞİD’lileri tabi ki almaz” ifadelerini kullandı.