• Temmuz’da 39 gazeteci hakim karşısına çıktı, 150 gazeteci fişlendi
  31 Temmuz 2019

  CHP 26. Dönem Milletvekili Barış Yarkadaş, iktidarın gazetecilere ve aydınlara yönelik sistematik bir baskı politikası uyguladığını belirterek, “Gazetecilik, tehlikeli meslekler sınıfına alınmalı” dedi.

  Her ay düzenli olarak yayımladığı “Medyada Yaşanan Hak İhlalleri Raporu”nun Temmuz ayı verilerini kamuoyu ile paylaşan CHP’li Barış Yarkadaş, “Gazeteciler, mesleklerini yapmakta zorlanıyor. Peşpeşe açılan davalar, soruşturmalar ve yaşanan gözaltılar, düşünceyi ifade özgürlüğünü ciddi bir biçimde tehdit ediyor. İktidar, konuşmayan, düşünmeyen, eleştirmeyen ve sorgulamayan bir Türkiye istiyor. Gazeteciler, yayıncılar, yazarlar ve yönetmenler bu yüzden ağır baskı altında tutuluyor” diye konuştu.

  FİŞLEMEYİ HATIRLATTI

  Raporunu, iktidar destekli SETA’nın Temmuz ayında fişlediği ve hedef gösterdiği basın emekçilerine ithaf ettiğini belirten Yarkadaş, “İktidarın sistematik saldırısının en önemli göstergelerinden biri de SETA Raporu’ydu. O rapor hiçbir zaman unutulmayacak ve bir utanç belgesi olarak tarihteki yerini alacak” dedi.

  “CUMHURİYET’TEN İNTİKAM ALINIYOR”

  Cumhuriyet Gazetesi eski yazar ve yöneticilerinin yaşadığı adaletsizliğin, gazetecilerin yaşadığı baskıların en somut kanıtlarından biri olduğunu belirten Yarkadaş, “Haksız ve hukuksuz tutukluğun süresi uzatılarak, Cumhuriyet’ten intikam alınıyor” ifadesini kullandı. Yarkadaş, CHP PM Üyesi – Gazeteci Eren Erdem’in de 398 gündür aynı şekilde cezaevinde tutulduğunu belirterek, “İstinaf Mahkemesi, Eren’in dosyasının kapağını bile açmıyor” tepkisini gösterdi.

  “TABLO AĞIRLAŞIYOR”

  CHP 26. Dönem Milletvekili Barış Yarkadaş, SETA’nın fişlediği gazetecilere ithaf ettiği raporunda, Temmuz ayında basın emekçilerinin yaşadığı baskıları şu şekilde özetledi:

  “Temmuz’da 1 gazeteci tutuklandı, 11 gazeteci gözaltına alındı, 3 gazeteciye dava açıldı. 9 gazeteci ifade verdi, 3 gazeteci hakkında soruşturma başlatıldı, 39 gazeteci hakim karşısına çıktı. 1 kitaba reklam sansürü uygulandı, 1 gazeteye tazminat davası açıldı, 1 gazeteci saldırıya uğradı. 1 akademisyen gözaltına alındı, 1 kitaptaki 1 kelime sansüre uğradı. 1 gazeteciye 16 bin lira para cezası verildi, 7 gazeteci 23 yıl 8 ay hapis cezası aldı. 1 tiyatro gösterisine izin verilmedi. 2 internet sitesi erişime engellendi, 1 yönetmen hakim karşısına çıktı.

  1 yönetmen 4 yıl 6 ay hapis cezası aldı ve yurt dışına çıkış yasağı getirildi, 1 gazeteciye yurt dışına çıkış yasağı getirildi, 14 sosyal medya paylaşımı engellendi. 11 gazetecinin aldığı cezalar istinaf mahkemesince onandı. 3 gazeteci, yayınladıkları bir programdan dolayı işten atıldı. 150 gazeteci ile çalıştıkları kurumlar, SETA Vakfı’nın yayınladığı raporda fişlendi.”

  TEMMUZ AYINDA YAŞANAN HAK İHLALLERİ

  1 Temmuz 2019: Binali Yıldırım, kendisiyle ilgili sosyal medya paylaşımlarını haberleştiren Evrensel’e 25 bin liralık tazminat davası açtı.

  1 Temmuz 2019: Mizah yazarı Cihan Demirci hakkında, sosyal medyada yaptığı paylaşımlar nedeniyle Cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla dava açıldı.

  1 Temmuz 2019: Paul Russel’in kaleme aldığı ve A7 Kitap tarafından yayımlanan “Tarih Boyunca En Etkin 100 Eşcinsel” adlı kitaba Sabah ATV gibi yayınları da içerisinde bulunduran Ekonomi Bakanı Berat Albayrak’a yakınlığıyla bilinen Turkuvaz Grubu reklam sansürü uyguladı.

  2 Temmuz 2019: Tutuklu gazeteci yazar Ahmet Altan’ın yargılandığı davanın karar duruşması Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
  Ahmet Altan, duruşmaya tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nden SEGBİS bağlantısıyla katılarak savunmasını yaptı.Duruşma sonunda kararını açıklayan mahkeme, Altan’a 1 yıl hapis cezası verdi. “Suçun basın yoluyla işlendiği” gerekçesiyle cezayı yarı oranında artıran mahkeme, Altan’ın 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasına ve cezanın ertelenmesine hükmetti.

  2 Temmuz 2019: KHK ile kapatılan Zaman gazetesinin eski Konya temsilcisi Şirin Kabakçı’nın “örgüt üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı davanın altıncı duruşması İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

  3 Temmuz 2019: Artı TV Ankara Temsilcisi Sibel Hürtaş ve Gazeteci Hayri Demir’in yargılandığı davanın 5. duruşması Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

  3 Temmuz 2019: Kanun Hükmünde Kararname’yle (KHK) kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yayın danışma kurulu üyeleri yazar Aslı Erdoğan, dilbilimci-yazar Necmiye Alpay ve imtiyaz sahibi Kemal Sancılı’nın da aralarında bulunduğu dokuz gazetecinin yargılandığı davanın 13’üncü duruşması İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

  3 Temmuz 2019: Barış için Akademisyenler’in “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildirisinin imzacılarından Yrd. Doç. Dr. Battal Odabaşı, Konya’da gözaltına alındı.

  3 Temmuz 2019: Türkiye’nin çeşitli illerinde kadına şiddet konulu tiyatro gösterileri düzenleyen ‘Tiyatro Gölge’ ekibine Hatay’ın Payas ilçesinde gösteri izni verilmedi.

  4 Temmuz 2019: Gazeteci Ziya Ataman’ın yargılandığı davanın 8’inci duruşması Şırnak 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

  4 Temmuz 2019: Cumhuriyet gazetesi yazarı Işıl Özgentürk, 13 Ocak 2019 tarihli “Yeni kuşak türbanlılar” başlıklı yazısı nedeniyle yargılandığı davada “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

  4 Temmuz 2019: Yurt gazetesinde yayımlanan “Finansal kara delikler” başlıklı haberi nedeniyle Ziraat Bankası’nın itibarına zarar verdiği iddiasıyla yargılanan gazeteci Cengiz Erdinç, 10 ay hapis ve 16 bin TL para cezasına çarptırıldı.

  6 Temmuz 2019: Kapatılan Zaman gazetesinin 11 eski yazar ve editörünün yargılandığı davada verilen karar istinaf mahkemesince onandı.

  7 Temmuz 2019: İktidara yakınlığıyla bilinen SETA Vakfı, yayınladığı bir rapor ile Türkiye’de yayın yapan BBC Türkçe, DW Türkçe gibi uluslararası basın ile buralarda çalışan gazetecileri hedef gösterdi. Raporu “fişleme” ve “andıç” olarak niteleyen basın meslek örgütleri ve gazeteciler tepkili. TGS suç duyurusunda bulunacağını duyurdu. SETA ise raporun ‘bilimsel’ olduğunu iddia ediyor. 150 gazeteci fişlendi.

  8 Temmuz 2019: Gazeteci Ferhat Parlak yargılandığı davanın ilk duruşması Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

  9 Temmuz 2019: Gazeteci Çiğdem Toker’in Şenbay Madencilik hakkında 2017 yılında yayımlanan yazısına açılan 1,5 milyon liralık tazminat davası, Ankara 13. Asliye Hukuk Mahkemesinde görüldü.

  9 Temmuz 2019: Gazeteci Mehmet Gündem’in, “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla tutuklu olarak yargılandığı davanın karar duruşması İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma sonunda hükmünü açıklayan mahkeme, Gündem’i “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, Gündem’in tahliyesine karar verdi.

  9 Temmuz 2019: Yazar Temel Demirer’in 20 Temmuz 2017 tarihinde Kadıköy’de gerçekleşen Suruç anmasında yaptığı bir konuşma gerekçe gösterilerek “suçu ve suçluyu övmek” suçlamasıyla yargılandığı davanın ikinci duruşması Anadolu 33. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü.

  9 Temmuz 2019: Tutuklu gazeteci Yetkin Yıldız hakkında eski İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın şikayetiyle “hakaret ve iftira” suçlamasıyla 2015 yılında açılan davanın görülmesine Bakırköy 31. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

  10 Temmuz 2019: Gazeteci Hüseyin Aykol, Ankara’daki evinden gözaltına alındı.

  11 Temmuz 2019: Cumhuriyet Gazetesi yazarı Zafer Arapkirli hakkında, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek “6 yaşındaki çocuk evlenebilir” diyen Nurettin Yıldız’a hakaret ettiği iddiasıyla dava açıldı. Davanın ilk duruşması İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

  11 Temmuz 2019: İlahiyatçı – Gerçek Gündem yazarı Cemil Kılıç, Twitter hesabından savcılığın kendisine açtığı soruşturmayı ‘Şeriat hukukuna geçtik de bir tek benim mi haberim yok?!’ diyerek eleştirdi.
  ‘Başörtüsü İslami bir gelenektir’ diyen İlahiyatçı Cemil Kılıç’a savcılık dava açtı.

  11 Temmuz 2019: AKP’li Binali Yıldırım, 14 sosyal medya paylaşımı için erişim engelleme kararı aldırdı.

  11 Temmuz 2019: Hakkındaki kesinleşmiş hapis cezası nedeniyle tutuklanan gazeteci-yazar Hüseyin Aykol, Sincan F Tipi 2 Nolu Cezaevi’ne götürüldü.

  11 Temmuz 2019: Kapatılan Taraf gazetesi yöneticileri Ahmet Altan, Yasemin Çongar, Yıldıray Oğur ve Tuncay Opçin ile muhabir Mehmet Baransu’nun “Balyoz darbe planı” haberleri nedeniyle yargılandığı davanın 16. duruşmasının ilk oturumu görüldü.

  11 Temmuz 2019: Gazetekarinca.com eski imtiyaz sahibi Necla Demir hakkında açılan davanın ikinci duruşması İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

  13 Temmuz 2019: Mezopotamya Ajansı muhabiri Ahmet Kanbal, Mardin’de gözaltına alındı.

  16 Temmuz 2019: Sendika.Org editörü Ali Ergin Demirhan, bir sosyal medya paylaşımı nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla yargılandığı davada 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.

  17 Temmuz 2019: Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Eş Genel Yayın Yönetmenleri Hüseyin Aykol ile Eren Keskin ve gazetenin Yazı İşleri Müdürü Reyhan Çapan’ın yargılandığı davanın 12’nci duruşması İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

  17 Temmuz 2019: Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından Gazete Karınca eski imtiyaz sahibi Necla Demir hakkında “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

  17 Temmuz 2019: Kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katıldıkları için “Örgüt propagandası” yaptıkları gerekçesiyle yargılanan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Genel Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve gazeteci-yazar Ahmet Nesin’in karar duruşması İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

  18 Temmuz 2019: “Bakur” belgeseli nedeniyle ‘örgüt propagandası’ yaptıkları iddiasıyla yargılanan gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ve yönetmen Çayan Demirel’e mahkeme, 4’er yıl 6’şar ay hapsi cezası verdi. Ayrıca her iki isim için yurt dışına çıkış yasağı da getirildi.

  18 Temmuz 2019: Tutuklu gazeteci Kibriye Evren, yargılandığı davanın duruşmasında yaptığı savunmada “tahliye değil, beratımı istiyorum” dedi. Evren’in tutukluluğunun devamına karar veren mahkeme, duruşmayı Eylül ayına erteledi.

  18 Temmuz 2019: Gazete Fersude’ye ayrı ayrı bir kaç haberden dolayı erişim yasağı gelmiştir

  18 Temmuz 2019: Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Zaman gazetesinin eski sorumlu yazı işleri müdürü Harun Çümen, “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla tutuklu olarak yargılandığı davanın görülen karar duruşmasında 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

  18 Temmuz 2019: Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca Rusya’nın eski Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürülmesine ilişkin görüntülerin TRT 1 Ana Haber Bülteninde yayımlanması nedeniyle yürütülen soruşturma kapsamında 7 TRT çalışanı gözaltına alındı ve ifade verdiler.

  19 Temmuz 2019: Cumhuriyet gazetesi internet sitesi eski haber müdürü Atakan Sönmez’in, Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonuna ilişkin haberler nedeniyle “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılandığı davanın dördüncü duruşması İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

  19 Temmuz 2019: Gazeteci Yavuz Oğhan’ın Akif Beki ve İsmail Saymaz ile birlikte eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptıkları mülakatın ardından RS FM’deki “Söylemesi Bizden” isimli programı sonlandırıldı.

  19 Temmuz 2019: Sosyal medya paylaşımları nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla yargılanan gazeteci Adnan Bilen’in duruşması yapıldı.

  19 Temmuz 2019: Yapı Kredi Yayınları, Evliyâ Çelebi Seyahatnamesi’nde yer alan ‘Kürdistan’ kelimesini sansürledi. Metnin orijinal halinde yer alan ‘Kürdistan’ kelimesi okura ‘Kürt diyarı’ olarak sunuldu.

  20 Temmuz 2019: Gezi Davası’na dair kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla kurulan ‘geziyisavunuyoruz.org’a erişim engeli getirildi.

  20 Temmuz 2019: Kadıköy’deki Suruç anmasını takip eden Yeni Demokrat muhabiri gözaltına alındı.

  21 Temmuz 2019: Fethiye Gazeteciler Derneği Başkanı ve Ege Gazetesi imtiyaz sahibi Mesut Bölük, ilçe merkezinde bulunan sahil bandında bulunan bir dalış teknesinde, büyük bir gürültü ile dalış tüpü patlaması olayını görüntülediği sırada bir grupla sözlü tartıştı. Tartışma sırasında bir kişi görüntü çekmesini istemediği Bölük’ü saldırarak darbetti. Bölük sol gözünden yaralandı. Bölük olayın ardından hastaneden rapor alıp, kendisini darbeden kişiden şikayetçi oldu.

  29 Temmuz 2019: Gazeteci Rabia Çetin hakkında soruşturma başlatıldı. Çetin, soruşturmayla ilgili ifade verdi.

  30 Temmuz 2019: Gazeteci Rıfat Doğan hakkında soruşturma başlatıldı. Doğan, soruşturmayla ilgili ifade verdi.

  30 Temmuz 2019: Yurt Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Avcu, bir toplantıya katılmak için gittiği Bolu’da gözaltına alındı.