• Telegram CEO’su: WhatsApp sürekli olarak bir Truva atı olarak kullanılıyor!
  22 Kasım 2019

  Telegram’ın CEO’su Pavel Durov, yeni WhatsApp arka kapısı hakkında yaptığı paylaşımda “Bu yeni arka kapı da telefonunuzdaki tüm verileri bilgisayar korsanlarına ve devlet kurumlarına açık hale getirdi” dedi.

  “Mayıs’ta WhatsApp’taki arka kapıların keşfedilmeye devam edeceğini ve ciddi bir güvenlik sorununun geçmişte olduğu gibi bir başkasını izleyeceğini tahmin ettim” diyen Durow, şunları söyledi:

  “Tüm verileriniz korsanın insafına kaldı”

  “Bu hafta WhatsApp’ta sessiz sedasız yeni bir arka kapı bulundu. Tıpkı önceki WhatsApp arka kapılarında olduğu gibi, bu yeni arka kapı da telefonunuzdaki tüm verileri bilgisayar korsanlarına ve devlet kurumlarına açık hale getirdi.

  Bir bilgisayar korsanının yapması gereken tek şey size bir video göndermek oldu – ve tüm verileriniz onun insafına kaldı.

  “WhatsApp bir Truva atı olarak kullanılıyor”

  WhatsApp yalnızca WhatsApp iletilerinizi korumakta başarısız olmuyor – bu uygulama, WhatsApp dışı fotoğraf ve mesajlarınızı izlemek için sürekli olarak bir Truva atı olarak kullanılıyor. Neden bunu yapacaklar?

  WhatsApp, daha Facebook satın almadan çok önce izleme programlarının bir parçası olmuştur. Şirketin, WhatsApp’ın kurucusu tarafından Facebook’a satılmasıyla ilgili kabulüyle politikalarını değiştireceğini düşünmek saflıktır: ‘Kullanıcılarımın gizliliğini sattım’

  Bu haftanın arka kapısının keşfedilmesinden sonra, Facebook arka kapının bilgisayar korsanları tarafından sömürüldüğüne dair hiçbir kanıt olmadığını iddia ederek halkı şaşırtmaya çalıştı.

  Tabii ki, böyle bir kanıtları yoktur – elde etmek için, WhatsApp kullanıcıları tarafından paylaşılan videoları analiz edebilmeleri gerekir ve WhatsApp video dosyalarını kendi sunucularında kalıcı olarak depolamaz (bunun yerine, şifrelenmemiş mesajları ve kullanıcılarının büyük çoğunluğunun medyalarını doğrudan Google’ın ve Apple’ın sunucularına gönderir. Yani analiz edilemeyecek her şey için ‘kanıt yok’ Kullanışlı.

  “Verilerin diğer ülkelerle ABD kurumları tarafından paylaşılacağı bildirildi”

  Ancak, bu büyüklükte bir güvenlik açığından yararlanıldığına emin olabilirsiniz – tıpkı önceki WhatsApp arka kapısının insan hakları aktivistlerine ve WhatsApp kullanıcısı olacak kadar saf olan gazetecilere karşı kullanıldığı gibi. Eylül ayında, bu WhatsApp arka kapılarının sömürülmesi sonucu elde edilen verilerin şimdi diğer ülkelerle ABD kurumları tarafından paylaşılacağı bildirildi.

  WhatsApp’ın 2019’da hala Facebook’a güvenen insanlar için bir bal küpü olduğuna dair gittikçe artan delillerin olmasına rağmen, WhatsApp’ın birkaç ayda bir tüm uygulamaları arasında kritik bir güvenlik açığı uygulamasının yanlışlıkla ortaya çıkması söz konusu olabilir.

  Şüpheliyim – Telegram, piyasaya sunulduğundan bu yana altı yıl içinde WhatsApp düzeyinde herhangi bir sorun yaşamadı. Düzenli olarak gözetim için uygun olan herkesin yanlışlıkla büyük güvenlik hataları yapması çok düşük bir ihtimal.

  “WhatsApp’ı telefonunuzdan silmelisiniz”

  WhatsApp’ın ana şirketinin niyetinin ne olduğuna bakılmaksızın, son kullanıcılar için tavsiyeler aynı: tüm fotoğraf ve mesajlarınız bir gün herkese açık hale gelmeden, WhatsApp’ı telefonunuzdan silmelisiniz.”