• Suriye’den Kürtlere çağrı: Bize katılın
  09 Ekim 2019

  ABD Başkanı Donald Trump’ın Amerikan askerlerini Suriye’nin kuzeyinden çekeceği açıklamasının ardından gündeme gelen Türkiye’nin olası operasyonuna Suriye’den ilk tepki geldi. Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, Suriyeli Kürtlere hükümet güçlerine katılma çağrısında bulundu.

  “Dipsiz kuyuda yuvarlanmak yerine…”

  Suriye hükümeti yanlısı olarak bilinen El Vatan gazetesinde yayımlanan habere göre Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, Türkiye’nin olası operasyonu öncesi Suriyeli Kürtleri ‘dipsiz kuyuya yuvarlanmak yerine’ hükümete katılmaya davet etti.

  Mikdad, ‘anavatanın, tüm çocuklarını bağrına bastığını’ vurguladı, ayrıca Şam yönetiminin Suriyelilerin tüm sorunlarını şiddet kullanmadan olumlu yönde çözeceğini belirtti.

  “Suriye evlatlarına kucak açar”

  Kürtlere her şeylerini kaybettiklerini söylediklerini anlatan Mikdad, “Suriye, en nihayetinde evlatlarına kucak açar. Bizim arzumuz, Suriye’deki tüm sorunların ülke topraklarının korunacağı bir yöntemle, pozitif ve şiddetten uzak bir şekilde çözülmesi” ifadelerini kullandı.

  “Kendini yabancının kollarına bırakanlar yarı yolda kalır”

  Mikdad, “Vatanına ihanet eden ve bir hiç uğruna onu satan herkes, tarihin dışına itildiğini görür. Ülkemize ve Suriye halkına karşı düzenlenen bu tür komplolar hakkında birçok kez uyarıda bulunduk, kendini yabancıların kollarına bırakanların yarı yolda kalacağını söyledik. Tam da dediğimiz gibi oldu” dedi.

  Tüm Suriye topraklarını koruyacaklarını söyleyen Mikdad, herhangi bir işgale izin vermeyeceklerini ifade etti.

  Faysal Mikdad’ın açıklaması ABD’nin asker çekme kararına karşılık Suriye’den ilk resmi tepki oldu.