• Suriye: Türkiye’ye meşru yollarla karşı koymaya hazırız
    09 Ekim 2019

    Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığından bir kaynağın devlet ajansı SANA’ya yaptığı açıklamada; “Türk rejiminin şahin ifadelerini, agresif niyetlerini ve Suriye sınırının yakınında toplanmakta bulunan askeri kalabalıklarını en şiddetli ifadelerle kınıyoruz” dedi.

    SANA’nın aktarımına göre yetkili, Türkiye’nin saldırgan davranışının Suriye topraklarındaki genişleme hedeflerini açıkça gösterdiğini ve hiçbir bahaneyle haklı çıkamayacağını ekledi. Kaynak; Türkiye’in Adana Anlaşmasını inkar etmesi ve görmezden gelmesinin Türkiye’nin sınır güvenliği ile ilgili iddia ettiği endişelerinin yalan olduğunu gösterdiğini söyledi.

    Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Şam’a karşı savaşmış kişilerin de Türkiye’ye karşı mücadele etme kararı alması durumunda onları “kucaklamaya hazır olduklarını” ifade etti.

    Kaynak açıklamasının sonunda; “Erdoğan rejiminin Suriye’ye karşı saldırganlığını başlatmakta ısrar ettiği takdirde kendisini terörist gruplar ve silahlı çetelerinin yerinde koymuş olacağını ve Astana sürecinde garantör rolünü kaybederek tüm siyasi sürece ciddi bir darbe vurmuş” iddia etti.