Spor ve Ahlak!!!

Merhabalar,
Ülke futbolunun neresinden tutarsanız tutun elinizde kalıyor. Her yeri kokuşmuş enkaz haline gelmiş kimin eli kimin cebinde belli olmayan bir ortam.

Sözde ülke futbolunu yönetenlerin yıllarca ahbap çavuş ilişkisini kendilerine yönetim şekli olarak seçtikleri için geldiğimiz noktada deniz bitti gemiler karaya oturdu.

Aslında o karayıda balçık yaptığımız için gemiler bataklığa saplandı. Bu enkazı çıkartmaya çalışanlarıda: sen ne anlarsın, o işler öyle olmaz diyerek dışladık hor gördük. Futbolun f sinden haberi olmayanlar TFF başkanı, kulüp başkan ve yöneticisi, milli takımlar sorumlusu oluyor.

Geçtiğimiz günlerde Ankara’da spor çalıştayı yapıldı. Beş gün süren çalıştayın ilk iki günü futbol, üç gün ise diğer spor branşları konuşuldu. Futbol konuşulurken salonda bir tane kadın vardı. O da Kayserispor’un başkanı Berna Gölbaşı idi. Erkekler olarak futbolu ve bütün spor branşlarını batırarak büyük başarı elde edenler spor çalıştayı yapıyor çok komik.

Çalıştayda konuşulanlar alınan kararlar çok güzel ama uygulamaya gelince bekleyip göreceğiz. Daha öncede buna benzer kararlar alındı ve rafa kaldırıldı. Kendi içini temizlemeden sağa sola saldırarak kendi başarısızlıklarını örtmeye çalışanlar ahlaktan bahsediyor.

Kendi kokuşmuşluklarını sağa sola sataşarak, nefret dilini kullanarak sporun özü olan dostluğu yok eden ahlak yoksunu yöneticilerden bıktık. Artık laf değil çözüm üreten, kavga değil kardeşliği özendiren, başarı uğruna her şey mübahtır diyen değil spor ahlakını önemseyen yöneticiler lazım.

Artık yöneticilerin, taraftarların bu fanatizm tavırları sahada oynayan kendi futbolcularının spor ahlakından yoksun olarak yapmış oldukları davranışları mübah saymaları ahlaksızlığın daniskasıdır.

Halil İbrahim Dinçdağ Kimdir?

1976 yılında Trabzon’un Of ilçesine bağlı Bölümlü köyünde dünyaya geldi. İlk ve orta okulu köyde, liseyi iki yıl başka ilçede okuduktan sonra Trabzon merkezde tamamladı. Lise son sınıfta okurken hem yerel radyoda programcılığa hemde amatör hakemliğe başladı, 14 yıl aktif hakemlik yaptı. 17 yıl yerel radyo ve tvlerde programlar hazırlayıp sundu. Zaman zaman yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Ulusal bir gazetede kısa süreliğine köşe yazarlığı yaptı. 2008 yılında askerlikten muaf raporu aldıktan sonra 2009 yılında hakemlikten ihraç edildi. TFF ile başlayan hukuk mücadelesi 2009 yılında beri devam etmektedir.