• Soylu: Lanet bir dizi var ‘Çukur’ diye, çocuklarımızı zehirliyor
  27 Ekim 2019

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ‘Çukur’ ve ‘Adana 01’ dizileri için “çocuklarımızı zehirliyorlar” dedi.

  Soylu, “Lanet bir dizi var ‘Çukur’ diye. Beni bağışlasınlar, bir de ‘Adana 01’ diye dizi var. İkisinin etki alanı kadar etki alanı oluşturamıyorsak yandık. Çocuklarımızı zehirliyor, bu iki dizi” diye konuştu.

  İl Afet ve Acil Durum Müdürleri Türkiye Afet Müdahale Planı Değerlendirme Toplantısına katılan Soylu’nun konuşmasından başlıklar şöyle:

  “Popüler kültür gibi pop siyasetçiler var” 

  Türkiye’de 1999 depreminden çok önemli dersler çıkarıldığını ve önemli adımlar atıldığını belirten Bakan Soylu, AFAD Başkanlığı’nın bu adımlardan biri olduğunu söyledi. Afet konusunun çabuk unutulduğuna, sadece bir afete odaklanıldığına işaret eden Soylu, 1 ay önce tek gündemin deprem olduğunu hatırlatarak, “Aynen popüler kültür gibi pop siyasetçiler de var. En temel meselelerden bir tanesi ‘Acaba ben bu işten kendime nasıl bir gelir, rant elde edebilirim?’ diye düşünüyorlar” diye konuştu.

  “10 gün sürdü, şu anda herkes unuttu”

  İstanbul Silivri merkezli 5.8’lik depremden sonraki günlerde deprem uzmanlarının ekranlara ve haberlerin tamamen bu konuyla ilgili olduğunu belirten Bakan Soylu, “Siyasetin gündemi bile bu konuya odaklanmıştı hatta buradan bile siyasi pozisyon devşirmeye çalışanlar vardı. Sadece 10 gün sürdü. Şu anda herkes unuttu. Sanki bir daha deprem olmayacak gibi. Oysa deprem kendini tehir etmiş falan değil. Bize bir doktor gibi randevu vermiş de değil. Gününü ve saatini bekliyor sadece ve biz bilmiyoruz. Bu kadar net” dedi.

  Soylu’dan dizilere tepki

  Bakan Soylu, konuşmasında bazı dizilerle ilgili tepkisini de dile getirdi. Soylu, “Lanet bir dizi var ‘Çukur’ diye. Onun kadar olamıyorsak yazıklar olsun bize. Hakikaten lanet. Beni bağışlasınlar, bir de ‘Adana 01’ diye dizi var. İkisinin etki alanı kadar etki alanı oluşturamıyorsak yandık. Çocuklarımızı zehirliyor, bu iki dizi. İnsanımızı kendi kültüründen uzaklaştırıyor. Ben de hayretle bakıyorum, ‘Bu üniversite hocaları ne işe yarıyor?’ diye, ‘Bu işle ilgili kültür adamları ne yapıyorlar?’ diye, ‘Özellikle bu dizilerle alakalı ne ortaya koyuyorlar?’ diye. Bizim çocuklara öğretmemiz gereken, bambaşka bir şeyken, çocuklarımızı birileri zehirliyor ve buna maalesef bakıyoruz” diye konuştu.