• SETA’nın fişleme ‘rapor’una Perinçek’in İstanbul adayından destek
  09 Temmuz 2019

  Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından hazırlanan “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları” başlıklı rapor yayımlanır yayımlanmaz tepki çekti.

  Dün İstanbul Barosu ve Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın suç duyurusunda bulunduğu İsmail Çağlar, Kevser Hülya Akdemir, Seca Toker imzalı raporda, Türkiye’de faaliyet yürüten yabancı medya kuruluşları ve bahsedilen yerlerde çalışan gazetecilerin, özgeçmişleri, “Türkiye’nin çeşitli önemli konu başlıklarında aldıkları tavra” ve hatta Twitter’da yaptıkları paylaşımlara dahi yer verildi.

  SETA raporu ile ilgili suç duyurusu: Halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçu işlendi

  Tepki çeken rapora Vatan Partisi’nin yayın organı Aydınlık’tan destek geldi.

  Vatan Partisi’nin 31 Mart ve 23 Haziran’da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan İlker Yücel kaleme aldığı başyazıda, “Aydınlık ‘Turuncu kalkışmaya yığınak’ başlığıyla Batı devletlerinin basın kuruluşlarına, 4 Mayıs’ta dikkat çekmişti. 21 Mayıs’ta da Yeni Şafak aynı konuyu ‘Küresel medya kuşatması’ başlığıyla manşetine taşıdı. ABD’nin CNN’si, VOA’sı, İngiltere’nin BBC’si, İndependent’i, Almanya’nın Deutsche Welle’si, Rusya’nın Sputnik’i, İran’ın Fars ajansı, Çin radyosu ve diğerleri…” ifadelerini kullandı.

  “Devlet medyasının görevi bellidir” diyen İlker Yücel devam etti:

  “Bağlı bulunduğu devletin çıkarı için yayın yapar.

  Gazetecilerden SETA’ya tepki

  SETA raporunun gözlerden kaçırılmaya çalışılan en önemli yönü budur.

  Dört büyük medya tekelinin birleşerek “+90” adıyla Youtube kanalı kurduğu Türkiye dışında başka bir ülke yok.

  SETA bu kuruluşların 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi gecesi gibi kritik anlardaki haberlerine odaklanarak, kuruluş çalışanlarının sosyal medya paylaşımları ve mesleki geçmişlerini de inceleyerek değerlendirme yapmaya çalışıyor. Rapordaki tüm bilgilere internetten ulaşabilirsiniz.

  Batı medyası ve uzantıları, FETÖ liderinin ağzından “Darbe Tayyip Erdoğan’ın senaryosu”vurgusu yaparken, darbecilerin gözaltına alınma haberlerini “Muhalifleri tasfiye”diye verirken, PKK hendeklerinin kapatılmasını “Kürtlerle savaş”başlıklarıyla duyururken gazeteciliği hatırlamayanlar fişi takılmış gibi bir anda koro oluşturdular.

  SETA fişlemesine AKP ve Saray sessiz, yandaş medyadan ilk tepki geldi

  “SETA raporunun özünü perdeleme korosu” gerçeği önemsizleştirme konusunda ne kadar etkili olduklarını gösterdiler.

  “Basına özgürlük” açıklaması yapan gazeteciler Aydınlık’ın duyurduğu Yargı Reformu Strateji Belgesi’ndeki yazılı basını bitirecek maddeyi gündemlerine alabilirler. Bu konu “benim tivitimi göstermişler”den çok daha önemli.”

  SETA’nın fişleme raporunu böyle savundu: ‘Sizi rahatsız etmeye devam edeceğiz!’

  SETA, 200 sayfalık raporla gazetecileri fişledi