• Sayıştay TMSF’nin damat kıyağını ortaya çıkardı
  03 Ekim 2019

  Gazeteci Mustafa Hoş, Babıali TV ekranlarında düzenlediği Durum programının Fikri Takip bölümünde, 2018 Sayıştay Raporu’nda yer alan önemli bir usulsüzlüğü açıkladı. Hoş, TMSF tarafından ATV-Sabah’ın satışı sırasında tahsil edilmesi gereken miktarın tahsil edilmediğini ve devletin milyonlarca lira zarara uğratıldığını söyledi.

  Sayıştay defalarca uyarmış

  Sayıştay’ın 2014’ten bu yana TMSF’ye tahsil edilmesi konusunda uyarılarda bulunduğu miktarın 4 yıl boyunca tahsil edilmediğini belirten Hoş, “Devletin bu satıştan doğan 6 milyonun üzerindeki KDV kaybının tahsili için TMSF, Sayıştay tarafından yıllarca uyarılmış ve tahsil edilmezse zaman aşımına uğrayacağı ve tahsil edilemeyeceği belirtilmiş. Peki ne olmuş? Tahsil edilmemiş ve zaman aşımına uğramış” ifadelerini kullandı.

  Damat faktörü

  ATV-Sabah’ın satıldığı Çalık Holding’in o dönemki CEO’sunun Berat Albayrak olduğunu hatırlatan Mustafa Hoş, şunları söyledi: “TMSF eliyle ATV-Sabah’ın satışından alınması gereken 6 milyon 490 bin lira alınmamış ve TMSF’nin parayı tahsil etmediği şirketin CEO’su Cumhurbaşkanının damadı, TMSF’yi denetlemekle görevli kurum ise Cumhurbaşkanlığı…”

  13 milyonun üzerinde zarar

  Sayıştay Raporu’nda sadece ATV-Sabah usulsüzlüğünün olmadığını belirten Hoş, “Raporda, pek çok satış dolayısıyla KDV matrahından doğan ve TMSF’nin tahsil etmediği miktar 13 milyon 700 bin 280 lira ve 5 milyon 144 bin 402 dolar. Bunlar Sayıştay tarafından tespit edilip kayıt altına alınmış olan zararlar. Daha kim bilir neler var bu raporda” ifadelerini kullandı.