• Salda Gölü’ne diskotek mi yapılacak?
  01 Ağustos 2019


  Salda Gölü’ne Millet Bahçesi yapılmasına karşı çıkan CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, dün itibarıyla Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP) kapsamında ihale gerekçelerinin yayımlandığını, bu işin son güne bırakılmasının soru işaretlerine yol açtığını söyledi.

  İhaleye birden fazla firmanın katılması ve dün itibarıyla sonuçlandırılmamasının ‘adrese teslim’, ‘rant’ ihalesi görüşlerini desteklediğini belirten Göker, “EKAP’ta çıkan projede mutfak, büfe kıraathane, yönetim birimi, sağlık birimi, mescit, asansör ve klima gibi bazı şeyler yayımlandı. Malzeme alımlarında diskotek malzemeleri de var. Burada Millet Bahçesi değil de hoplanıp zıplanılacak Salda City planlanmış” dedi.

  Salda Gölü Millet Bahçesi’nin ihalesi yapıldı

  ‘BETON DÖKÜLECEK’ İDDİASI

  Projeye yönelik ciddi endişeleri olduğunu dile getiren Göker, “Birincisi uzunluğu belli olmayan bir alanda 4,5 metrelik bir su basmanı yapılıyor. Su basmanı zemini sağlamlaştırmak için yapılır. Hani çivi çakılmayacaktı. Bu, beton döküleceğini gösteriyor. Bir diğeri yönetici odası var. Normal bir insanın ev hayatı için 120-140 metrekarelik alan yeterken yönetici odasının deri koltuklu, 350 metrekarelik bir alanda oluşu buraya gelecek kişinin de baya kallavi olacağını gösteriyor. Asansör olması da katlı yaşam alanı olacağını gösteriyor” diye konuştu.

  650 BİN BTU’LUK KLİMA

  Tüm bunların dışında yaklaşık 4413 metrekarelik kapalı alanı soğultmak için toplam 650 bin BTU’luk klima ihalesi olduğunu da belirten CHP’li Göker, “Klimaların çalışma mekanizması, ortamın soğutulması için içerideki sıcak havanın dışarıya salınımı gerekir. Bir klima dışarıya ortalama 40-60 derecelik ısı verir. 650 bin BTU’luk klimaların ne kadar yüksek ısı vereceği düşünülürse, Salda Gölü etrafındaki bitki ve canlılara vereceği zarar açık. Bilim adamları ısrarla diyor ki, dağdan göle kadar yapılaşma, insani bir etki doğanın yok oluşunu hızlandıracak” dedi.

  ‘BU YANLIŞTAN DÖNÜLMESİNİ RİCA EDİYORUM’

  Göker, “Ben Burdur’da yaşayan ve yaşamaya da devam edecek birisi olarak diyorum ki, Salda Gölü bize çocuklarımızın emanetidir, ‘ben istedim yaparım’ mantığından vazgeçin. Bunun bir örneği Salda Gölü’nde yapımı tamamlanan gölet projesiyle de ortaya çıkmıştır. Burada yapılaşma başlarsa geri dönülemez bir sürece girilecektir. Ortak akılla bu yanlıştan dönülmesini rica ediyorum” diye konuştu.

  ‘İHALE SÜRECİ TÜRK CEZA KANUNUNA GÖRE SUÇ’

  İhalenin iptali için Yeşilovalı 5 kişi adına Isparta İdare Mahkemesi’ne dava açan avukatlardan Münip Ermiş ise ihalenin yapıldığını ancak henüz karar verilmediğini belirterek, “Bu tümden hukuka aykırı bir ihale ve hukuka aykırı süreç devam ediyor” dedi. Halen askıdaki imar planları kesinleşmeden herhangi bir ihale ve inşaat yapılamayacağını belirten Ermiş, “Bunlar açıkça Türk Ceza Kanunu’na göre suç. Çünkü birinci derecede koruma alanı ancak koruma amaçlı plan yapılabilir. Koruma amaçlı planların da birinci derece sit alanında nasıl olması gerektiği yasada açıkça yazılı, herhangi bir yapı yapılamaz” diye konuştu.

  ‘İHALE SÜRECİNDEN DERHAL VAZGEÇİLMELİ’

  Sadece sit alanı ilan edilmeden önceki mevcut yapıların korunabileceğine işaret eden Ermiş, “Onun dışında herhangi bir şey yapılamaz ve mümkün değildir. Bu ihaleyi yapanlar ve kesinleştiğinde kepçeyle oraya girecek olanlar açıkça suç işler. Bu suç ortadan kalkmış değil. Kamudan ihale alınmış olması da hukuki meşruiyet doğurmaz. Bu siyaseten de vazgeçilmesi gereken bir proje. Salda 2 milyon yıl önce oluşmuş doğal bir zenginliktir. İhale sürecinden derhal vazgeçilmelidir. Millet Bahçesi için de yasada özel bir istisna yok ve yapılamaz, tek bir çivi çakılamaz” dedi.

  AKP’Lİ ÖZÇELİK: SALDA BÜTÜN GÜZELLİĞİ İLE GELECEK NESİLLERE AKTARILACAK

  Salda Gölü’nde, 7 firmanın 14 milyon 699 bin TL ile 32 milyon TL arasında teklif sunduğu Millet Bahçesi ihalesiyle ilgili değerlendirmede bulunan AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik ise günübirlik kullanımdaki kirlilik önlenerek ve doğal doku korunarak Türkiye’nin Maldivleri olarak adlandırılan Salda Gölü’nün gelecek nesillere bütün güzelliğiyle aktarılacağını söyledi.

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı’nın İstanbul’daki hizmet binasında, dün yapılan Salda Gölü Millet Bahçesi, Sosyal Donatı Alanları ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi ihalesine, 7 firma katıldı. TOKİ Başkanlığı’ndan alınan bilgiye göre firmalar 14 milyon 699 bin TL ile 32 milyon TL arasında değişen teklifler verdi. Tekliflerle ilgili değerlendirme süreci başlatıldı. Karar önümüzdeki günlerde TOKİ Başkanlığı tarafından kamuoyuna duyurulacak.

  AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Salda Gölü’nün daha kullanışlı hale getirilmesi, yoğun ziyaretçi baskısının alan üzerinde oluşturduğu tahribatı azaltmak ve ziyarete gelen vatandaşların ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla yapılacak Millet Bahçesi ihalesinin 31 Temmuz günü gerçekleştirildiğini belirterek, donatıların, Salda Gölü kumsalına yaklaşık 300 metre mesafede olacağını, günübirlik ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayacağını söyledi. Böylelikle günübirlik kullanımdaki kirlilik önlenerek ve doğal doku korunarak Türkiye’nin Maldivleri olarak adlandırılan Salda Gölü’nün gelecek nesillere bütün güzelliğiyle aktarılacağını kaydeden Özçelik, “İhaleye 7 istekli firma teklif vermiş olup değerlendirme sürecinin ardından kazanan firma ile sözleşme imzalanıp Millet Bahçesi’nin yapımına başlanacak” dedi.

  Özçelik, Salda Gölü Özel Çevre Koruma (ÖÇK) Bölgesi kararının yürürlüğe girdiğini ve Salda Gölü’nü sözle değil, bizzat kanunlarla korumaya çalıştıklarını da söyledi. Korunan alan 4 bin 400 hektarken, ÖÇK ilan edilmesiyle gölün tüm çevresini kapsayacak şekilde 29 bin 500 hektara çıkartıldığını belirten Özçelik, “Burada doğal sit alanları aynen geçerliliğini koruyor, eski sit durumu 5 bin 898 hektarken yeni durumda 8 bin 474 hektar olacak. Salda Gölü etrafındaki doğal dokuya zarar verilmemesi için kıyı şeridinin kullanım alanı 500-600 metre kadar geriye çekildi. Kıyı şeridini 1 santimetrekare dahi istisna olmayacak şekilde koruma alanı ilan edildi” dedi.

  ‘GÖL KIYISINDA YAPILAŞMAYA İZİN VERİLMEYECEK’

  Bu kararla imara açılacağı veya etrafının betonlaşacağı iddialarını yalanlayan Özçelik, “Böyle bir adımın atılması söz konusu dahi olamaz. Dünyanın sayılı doğa harikalarından Salda Gölü’ne 1 Ocak’tan bu yana 400 bin ile 500 bin arasında ziyaretçi gelmiştir. Yıl sonuna kadar 1 milyon ziyaretçi hedeflenmektedir. Millet Bahçesi projesi ile göl çevresinde bilinçsiz kullanıma son verilerek, Saldivler’de sıkı tedbirler uygulanacaktır. Yine Salda Gölü kıyısında hiçbir şekilde yapılaşmaya izin verilmeyecektir” dedi.

  ‘SADECE YAYA KULLANIMI OLACAK’

  Projenin koruma planına uygun şekilde tamamen ahşap imalat tasarlandığını söyleyen Bayram Özçelik, “Millet Bahçesiyle en ufak bir çevre kirliliğine yol açılmayacak olup, aksine eşsiz güzellikteki sahili koruma altına alırken yüz binlerce ziyaretçinin de daha iyi ve daha kaliteli bir ortamda hizmet almasına olanak sağlanacaktır. Gelen ziyaretçilerin araçlarını park edeceği düzenli otopark alanı oluşturulacak. Göl kenarında ise sadece yaya kullanımı olacak. Tam gün ziyaretçilerin gününün güzel geçirmesini sağlamaya yönelik Salda Gölü’nün uzak çevresinde de yeşillendirme çalışmaları yapılacak ve hep birlikte koruyup, yaşatacağız” dedi.