• Sabah erken uyanmak kanser riskini azaltıyor mu?
  23 Temmuz 2019

  Uyku alışkanlığınız, meme kanseri olma riskinizi ortaya çıkarabilir. Ancak sabahları daha erken uyanarak meme kanseri riskini ortadan kaldırmayı düşünen kadınlara uzmanlardan olumsuz bir yanıt geldi.

  Uzmanlar, uyku alışkanlıklarını değiştirmekle, kanserin önüne geçilemeyeceğini belirtiyor. Buna karşılık olarak kişi, kanser riskini ancak alkol tüketmeyerek ve fazla kilolardan kurtularak azaltabilir.

  Araştırmalar sonucu, sabah erken kalkmayı tercih eden her 100 kadından birinin meme kanserine yakalandığı açıklanırken, bu sayının geç kalkanlarda 100′ iki oranında olduğu belirtiliyor.

  400 bin kadın incelendi
  Yaklaşık 400 bin kadından alınan verilere göre, günde sekiz saatten fazla uyuyan insanların meme kanserine daha yatkın olduğu görülüyor. Bilim insanlarına göre; bu da kanser ve uykusuzluk arasında bir bağlantı olabileceği anlamına geliyor.

  Imperial College London’da araştırmayı yürüten Luca Magnani, bu sonuçların uyku alışkanlığını değiştirerek meme kanserinin önlenebileceği anlamına gelmediğini vurguluyarak, yapılan bu çalışmanın kanserin uykusuyla ilgili bir gene bağlı olabileceğini gösterdiğini söyledi. Bu nedenle daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu aktardı.