• Putin’den Trump’a, İran’dan ABD halkına taziye mesajı
  04 Ağustos 2019

  Kremlin’in internet sitesinde yayınlanan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, ABD’nin Teksas ve Ohio eyaletlerinde meydana gelen trajik olaylardan dolayı ABD Başkanı Donald Trump’a taziyelerini ilettiği kaydedildi.

  Açıklamada, “Vladimir Putin, ABD Başkanı Donald Trump’a Teksas ve Ohio eyaletlerinde meydana gelen trajik olaylardan dolayı taziyelerini sunduğu bir telgraf gönderdi” ifadelerine yer verildi.

  ABD’nin Teksas eyaletinde dün gece El Paso kentindeki bir alışveriş merkezinde düzenlenen silahlı saldırıda 20 kişi yaşamını yitirmiş, 26 kişi yaralanmıştı. Yaralıların birçoğunun durumu ağır olarak değerlendiriliyor.

  ‘ABD içten içe çürüyor’ diye katliam yaptı

  Bu olayın ardından 24 saat bile geçmeden Ohio eyaletine bağlı Dayton kentinde bir barın yakınında düzenlenen silahlı saldırıda saldırgan dahil 10 kişinin öldüğü, 16 kişininse yaralandığı bildirildi. Polis ve FBI (Federal Soruşturma Bürosu) ekipleri halen olay yerinde incelemelerini sürdürüyor.

  Diğer yandan yerel basında çıkan haberlerde, geçtiğimiz saatlerde Chicago kentinde düzenlenen iki ayrı silahlı saldırıda en az 9 kişinin yaralandığı bildirilmişti.

  Chicago’da iki ayrı silahlı saldırı: En az 9 kişi yaralandı

  İran’dan ABD halkına silahlı saldırılar nedeniyle başsağlığı

  İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, Teksas eyaletinin El Paso kentinde 20 kişinin öldüğü silahlı saldırı nedeniyle ABD halkına başsağlığı diledi.

  Musevi, Teksas’taki silahlı saldırıda yaşamını yitirenler için taziye mesajı yayınladı.

  Saldırının ‘korkunç’ olduğunu belirten Musevi, ABD halkı ve kurbanların yakınlarına başsağlığı diledi, acılarını paylaştıklarını ifade etti. Musevi saldırıda yaralananlara da şifa diledi.

  El Paso’daki Cielo Vista alışveriş merkezinde bulunan Walmart mağazasında dün gece düzenlenen silahlı saldırıda 20 kişi ölmüş, 26 kişi yaralanmıştı.

  Saldırının faili 21 yaşındaki beyaz Amerikalı Patrick Crusius gözaltına alınmıştı.

  Son nüfus sayımına göre El Paso’nun nüfusunun yüzde 80’inden fazlasını Latin kökenliler oluşturuyor. Her gün on binlerce Meksikalı yasal şekilde sınırı geçerek çalışmak ve alışveriş için kente geliyor.