• Prof. Dr. Naci Görür’den ‘büyük İstanbul depremi’ açıklaması
  06 Ekim 2019

  26 Eylül’de İstanbul’da meydana gelen depremin ardından gözleri ‘büyük İstanbul depremine’ gözler çevrilirken Prof. Dr. Naci Görür katıldığı bir televizyon programında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Görür, “26 Eylül’de meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki deprem büyük depremi öne çekti” dedi.

  “Fayın tümü kırılırsa 7.6 büyüklüğünde bir deprem beklenebilir”

  İstanbul’dak yaklaşık 70 -75 kilometrelik uzunluktaki fayın kırılmasının beklendiğini belirten Prof. Dr. Naci Görür, “Bu fayın enerji biriktirdiğini eğer kırılırsa minimum 7.2 büyüklüğündeki deprem oluşturabileceğini yıllardan beri söyledik. Maksimum değerleri Adalar’ın güneyindeki fay hattı veya Marmara’daki fayın tümünün kırılması halinde ise 7.6 büyüklüğünde bir deprem beklenebilir.” diye konuştu.

  Görür, “5,8’lik depremin 7 civarında bir deprem olma ihtimalini arttırmış mıdır?” sorusuna da şu yanıtı verdi:

  “Burada büyük deprem bekliyoruz”

  “Evet arttırmıştır. Ve zaman dilimini de öne çekmiştir. Fayın kırılma olasılığı da artmıştır. Tüm Marmara Bölgesi sizin de ifade ettiğiniz gibi bu depremden etkilenecek. Ancak daha fazla etkilenmesini beklediğimiz Kuzey kesim İstanbul ve batı alanları olacaktır. 99 depreminden beri her yeri geldiğinde Marmara’da büyük bir depremi beklediğimizi söyledik. Marmara’da büyük bir depremin olma olasılığı 99 depreminden sonra ortaya çıktı. Yani 99 depremleri olmamış olsaydı enerji birikimi fazla olmayacak ve dolayısıyla Marmara’da büyük bir deprem beklemeyecektik. Ancak 99 depremi bu fayların üzerine inanılmaz bir enerjiyi yükledi 55 saniyede 250 yılda yüklenmesi beklenen enerjiyi yükledi. O yüzden biz burada büyük bir deprem bekliyoruz.”

  Röportaj | İstanbul depreme hazır mı?