• Prof. Dr. Murat Türkeş: Kamunun yangını anladığını düşünmüyorum
    06 Eylül 2019

    TEMA Vakfı Bilim Kurulu Üyesi ve Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Türkeş, Türkiye’de kamu kurumlarının yangını anladığını düşünmediğini söyledi.

    Türkiye Ormancılar Derneği ile Kuzey Ormanları Savunması’nın İstanbul Şehir Plancıları Odası’nda ortaklaşa gerçekleştirdiği Gelecek İçin İklim ve Orman Konferansı’nda konuşan Prof. Dr. Murat Türkeş, orman yangınlarını denetleyen ana etmenler olarak sıraladığı sıcaklık, yanıcı madde nemi ve bağıl nem oranlarının yangına sebep olabileceği en riskli dönem olan Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında büyük yangınların her an çıkabileceğini belirtti.

    Orman teşkilatının yangınları önlemek için canla başla çalıştığını bizzat gözlemlediğini elirten Türkeş, buna rağmen özellikle büyük orman yangınlarının önüne geçilemediğine işaret ederek, “kamunun yangını anladığını düşünmüyorum” dedi.

    Sıcaklığın en üst seviyeye ulaştığı, yanıcı madde neminin düşme eğiliminde olduğu ve bağıl nemin en düşük seviyede olduğu Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında hamleli rüzgarların oluşmasıyla birlikte büyük yangınların her an çıkabileceğini belirten Prof. Dr. Murat Türkeş, yangın çıktıktan sonra söndürmek için ortaya konan çabaların ötesinde yangınlar başlamadan önce çok disiplinli bir yangın yönetimi hazırlığına ihtiyaç olduğunu ifade etti.