• Özel üniversite yöneticisi Bilal Erdoğan: Eğitimin ticaretine saygı duymuyorum
  07 Temmuz 2019


  İbn Haldun Üniversitesi (İHÜ) ilk mezuniyet töreni, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Bilal Erdoğan’ın katılımıyla yapıldı.

  İbn Haldun Üniversitesi Başakşehir’deki yerleşkesinde mezuniyet töreni düzenlendi. Törene Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İHÜ Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Bilal Erdoğan, İHÜ Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk de katıldı.

  “EĞİTİM İNSANI ŞİMDİYE UYANDIRMAKTIR”

  Milli Eğitim Bakanı Selçuk, “Eğitim, insanı şimdiye uyandırmaktır. Geleceğe hazırlamak değildir. Eğitim eğer insanı şimdiye uyandıracaksa geçmişi ve geleceği şimdinin alanı içerisinde yeniden yorumlamaya gerek var” dedi.

  Bakan Selçuk, “Özgeçmiş üzerinde çok durmamanızı ve kendinize bir öz gelecek yazmanızı tavsiye ederim. Eğer özgeçmiş üzerinde durmazsanız o zaman öz geleceğinizin ne olacağı konusu sizin zihninizde çok daha berrak bir şekilde ortaya çıkar. Kendinizin ötesinde birçok sorunun muhatabısınız ve artık kendiniz için çalışmayı bırakıp ne yapmanız gerektiği konusunda farklı bir sorgulamayı kendi içinizde yaşamanızı temenni ediyorum” diye konuştu.

  YÖK’ten vakıf üniversiteleri raporu: Reklam harcaması kitap harcamasının 6 katı

  “BU ÜNİVERSİTENİN 200’ÜN ÜZERİNDEKİ ÜNİVERSİTEDEN BİRİ OLMASINI İSTEMEDİK”

  Bilal Erdoğan ise, “Biz mütevelli heyeti olarak bu üniversitenin, Türkiye’de bulunan 200’ün üzerindeki üniversiteden biri olmasını istemedik. Bunu yapmak daha kolay. Bugün Türkiye’de vakıf üniversitesi denildiği zaman, maalesef ticari amaçla yolla çıkıldığını görüyoruz. Eğitim ticaretine saygı duymuyorum. Bir kariyer umudu olan insanlar için okullar, üniversiteler olacak. Bunu da hayatın gerçeği olarak kabul ediyoruz. Biz bu üniversiteyi, o üniversitelerden bir tane daha olsun diye kurmadık. Bu üniversite, eksikliğini hissettiğimiz adeta bir misyon üniversitesi olarak kuruldu. Gerçekten fikir üretmek, düşünmek için, hayatlarını bunun uğruna harcayan insanların bir araya geleceği bir üniversite düşündük” ifadelerini kullandı.

  Konuşmaların ardından 2’si doktora toplam 49 lisansüstü öğrenciye mezuniyet diplomaları verildi.

  ‘Kayıp neslin’ fotoğrafı: 4 işlem yapamıyor, Türkçe konuşamıyor, kalbin yerini bilmiyor

  AKP’NİN PROJE ÜNİVERSİTESİ

  İbn Haldun Vakıf Üniversitesi’nin yönetim kurulunda Bilal Erdoğan ve Esra Albayrak’ın da olduğu Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile kurulduğu biliniyor. TÜRGEV, Başakşehir’de kurulan İbn Haldun Vakıf Üniversitesi’nin 606 milyon liralık arazisini 3 milyon liraya 30 yıllığına tahsis etmişti.

  2018 yılına ait İBB raporunda ise sadece TÜRGEV’ verilen desteğin 52 milyon liraya vardığı ortaya çıkmıştı.