• Özel Haber | Tamince kararını aldıran Av. Kaçmaz konuştu: Kimin koruduğunu herkes görecektir
  18 Eylül 2019

  HABER MERKEZİ

  FETÖ’ye yardım iddiasıyla daha önce yargılanan Fettah Tamince hakkında yeniden soruşturma kararın çıkmasını sağlayan Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi eski Başkanı avukat Osman Kaçmaz, 16 Punto’ya konuştu.

  Adalet Bakanlığı’nın, FETÖ’ye yardım iddiasıyla daha önce yargılanan Fettah Tamince hakkında yeniden soruşturma açılması kararını değerlendiren Kaçmaz, “Takipsizlik kararı hukuka aykırıydı, bu kararı kaldıran hakim doğru karar vermişti. O hakimin görev yerini değiştirdiler. Yani birileri koruyor, kimin koruduğunu da elbete ki bu yargı sürecinde herkes görecektir” ifadelerini kullandı.

  İşte Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül için açılan ‘Kayıp Trilyon’ davasıyla bilinen Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi eski Başkanı avukat Osman Kaçmaz’ın açıklamaları:

  “Benim şikayeti üzerine savcılık takipsizlik kararı vermişti. Ben de bunun üzerine takipsizlik kararının kaldırılması için Sulh Ceza Mahekemesi’ne itiraz ettim. Sulh Ceza Hakimi bu itirazımı kabul etti.

  Ancak, geçiçi olan bu karara Antalya Cumhuriyet Baş Savcısı düzeltme talebinde bulundu. Daha doğrusu itiraz etti. Aslında itiraz etme hakkı yok. Kararaın kaldırılmasına hükmeden hakim izne ayrıldı, onun yerine başka bir hakim atandı. Bunun üzerine savcılığın itirazı kabul edilerek tekrar takipsizlik kararı verildi. Ben de bu kararın hukuka aykırılığı üzerinden Adalet Bakanlığı’na yazılı bozma isteminde bulundum. Bu kararı Adalet Bakanlığı 1 buçuk yıl tuttu. Normalde 3-4 ayda verilmesi gereken bir karar neden 1 buçuk yıl sürdü.

  Ama şimdi aldığımız güzel bir haber, benim talebim kabul edilmiş, yazılı emir talebim kabul edildiği için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na, oradan da Yargıtay ilgili dairesine gidecek ve bu karar kesinlikle kaldırılacak. Çünkü yasanın adil hükmüne aykırı karar verdiler. Adeta kör göze parmak soktular. Şimdi süreç devam ediyor.

  Takipsizlik kararı hukuka aykırıydı, bu kararı kaldıran hakim doğru karar vermişti. O hakimin görev yerini değiştirdiler. Yani birileri koruyor, kimin koruduğunu da elbete ki bu yargı sürecinde herkes görecektir.”

  Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi eski Başkanı avukat Osman Kaçmaz, Adalet Bakanlığı’nın kararının ardından sosyal medya hesabından kararı böyle duyurmuştu:

  “Fettah Tamince hakkında yapmış olduğum şikayet haksız hukuksuz takipsizlik kararıyla sonuçlanmıştı. Ancak yasal yollara başvurarak bu takipsizlik kararının kaldırılması için Adalet Bakanlığına başvurmuştum. Bakanlık başvurumun ilk adımına olumlu cevap verdi. Yaşasın adalet.”