• ”Onun Filmi” : Türk Sinemasında Kadın Yönetmen Olmak
  30 Mayıs 2019

   

  Bilge Olgaç’tan Türkan Şoray’a, Biket İlhan’dan Işıl Özgentürk’e, Yeşim Ustaoğlu’ndan İlksen Başarır’a, pek çok film yönetmiş kadınların, film yapım deneyimlerini ve bu süreçte hissettiklerini, verdikleri mücadeleyi ve dünyaya bakış açılarını, kendi yolculukları ile birlikte anlatan Su Baloğlu ve Merve Bozcu, “Onun Filmi”nde kadınlar için sinemada değişmeyen davranışları da ironik bir dille anlatıyor. Uluslararası Adana Film Festivali’nde açılışını yapan, İstanbul Film Festivali’nde Ulusal Belgesel Yarışma bölümünde finalist olarak yarışan, Houston Türk Filmleri Festivali’nde açılış filmi olarak gösterilen “Onun Filmi”, 31 Mayıs’ta izleyici karşısına çıkıyor.

  Bir film nasıl yapılır? Nereden başlanır? Yönetmen her şeyi bilmek zorunda mıdır? Tekniği erkekler daha mı iyi bilir? Set çalışanları neden beni değil de görüntü yönetmenini dinliyor? İki kadın yönetmenle çalışmak mı? Yönetmen yardımcım iyi bir yönetmen olmadığımı mı yayıyor? Dünyanın en zor işi karı-koca sette olmak mı? Sinema alanında akademisyenliği seçmiş iki genç, Merve ve Su’yu, üniversitenin korunaklı ortamından sete çeken, bu soruların cevaplarını aradıkları bir film yapma fikri olur.

  Bütün tecrübesizlikleri ile çıktıkları bu yolda film yapmanın en ironik anlarını kendi yaşadıkları deneyim üzerinden belgelerler.

  Onun Filmi, cevapları kimi zaman verilen kimi zaman havada asılı bırakılan pek çok soruyla örülü, on dört yönetmen kadının Türkiye sinemasında kadın sinemacı olmayı, kadın olmayı, çalışan kadın olmayı anlattıkları bir dünyanın hikâyesidir.