Nazım Hikmet Karikatürleri Sergisi Moskova’da açıldı

Moskova’da 25 yıldır düzenlenen Nazım Hikmet etkinlikleri,Nazım Hikmet Karikatürlerinin açılışı ile başladı. Sergi’nin açılışını Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker, Sanatçı Zülfü Livaneli, Nazım Hikmet Vakfı adına Zeynep Oral, Nazım Hikmet Anma Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır, Rus Türk İşadamları Birliği Yönetim Kurulu Eş Başkanı Sabahattin Yavuz, Gazeteci Deniz Zeyrek ,CHP Eski Milletvekili Zeynep Altıok Rus Karikatürist İgor Smirnov gerçekleştirdi.

Nazım Hikmet ile Mimarlık arasında kopmaz bir kan bağı var.

Sergi’nin açılış konuşmalarını Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ve Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker yaptı.

Candan konuşmasında şöyle dedi. “Nazım Sovyet Mimarlık dergisine yazdığı Hayal Ediyorum makalesinde şöyle der. ‘Ben yazarım ve mesleğim gereği mimariyle aramda sıkı bir kan bağı var. İster müzik, ister resim, isterse de edebiyat olsun, her türlü sanat eserinin temelinde mimari düşünüş ve kompozisyon prensibi yatar.’ Nazım Hikmet ile aramızda kopmaz bir kan bağı var.Nazım’ın hayal ettikleri, düşünceleri ,direnci, vatan sevgisi, şiirleri sınırları aşacak bir geleceğin ve kardeşlik köprüsünün inşasıdır.O büyük bir mimardır aynı zamanda . Nazım Hikmet Karikatür sergisinin açılışı da bu köprünün adımlarından birisidir.”

Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker’de konuşmasında “Dünyanın değişik ülkelerinden karikatüristler Nazım Hikmet’i çizdiler, Nazım Hikmet’in evrenselliği ve düşüncüleri bu kezde karikatürle ifade edildi.Büyük usta Nazım Hikmet’i saygıyla anıyorum”dedi.

Sergi sonrasında gerçekleşen anma etkinliğinde, Nazım Hikmet Anma Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır,Rus Türk İşadamları Birliği Başkanı Naki Karaaslan, Zeynep Oral’ın açılış konuşmalarının ardından, Edip Akbayram ve Atatürk’ün Nutuk kitabını Rusça’ya çeviren Dimitri Dimitriyevich’e Dostluk ödülleri verildi.Moğolların sahne aldığı konserde edip Akbayram’da iki parça ile izleyenleri coşturdu.

Nazım Hikmet Karikatürleri Sergisinin açılışı ile başlayan anma etkinliklerine, Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyeleri, Muteber Osmanpaşaoğlu,Tuğba Arslan Konak, Karikatürcüler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özmenek, İgor Smirnov başta olmak üzere, birçok Rus karikatürist, işadamları, Nazım Hikmet dostları ve çok sayıda izleyici katıldı.Nazım Hikmet Moskova’da ölümünün 56.yılında Moskova Novodeviçi mezarlığında mezarı başında anılacak.