• Müzelerimiz İsrailli firmaya mı teslim edildi?
  18 Temmuz 2019

  Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Müze ve Ören yerlerinden Topkapı Sarayı, Ayasofya, Topkapı Sarayı Harem Dairesi, İstanbul Arkeoloji, Türk ve İslam Eserleri, Pamukkale, Efes ve Göreme gibi Müze ve Ören yerlerinin de içinde bulunduğu 54 Müze ve Örenyerinin gişelerinin işletmesi için yapılan ihaleyi İsviçre kökenli Sicpa Turkey firması gerekli yeterlilikleri sağlayarak açık artırmaya katılma hakkı kazanmıştı.

  1927’de Maurice Amon tarafından İsviçre’de kurulan ve İsrail’e desteği ile bilinen bir işletme olarak tanınıyor.

  Sitesinde yer alan bilgiye göre yüzden fazla ülkenin paraları ile bilet, çek, pasaport, kimlik kartı gibi değerli evraklarının güvenlik uygulamasını yürüten ve Türk Lirasının güvenlik hizmetlerini de yapan firmanın, aynı zamanda en büyük Yahudi finansörlerinden olduğu belirtildi.

  FİRMANIN TÜRKİYE ORTAĞI AKP’Lİ Mİ?

  Bir dönem AKP’nin milletvekili adayı da olan Cavidan Gülşen Ekşioğlu 190 ülkede faaliyet gösteren şirketin Türkiye ayağının %30 ortağı olduğu iddia edildi.

  Sicpa ile ilgili bir diğer iddia ise, firmanın ortağı ve yöneticisi Philippe Amon’un, Siyonizm çizgisindeki JN1 adlı haber kanalı, Yahudi Dünyası Konferansı (Jewish World Conference) ile İsrail’in önemli kurumlarından Siyonist Herzilya’nın da finansal destekçilerinden biri olduğu yönünde.

  KUTSAL EMANETLERDEN DE SORUMLU OLACAK

  İhalenin Sicpa şirketine verilmesi onaylanırsa söz konusu şirket Topkapı Sarayı içinde bulunan Kutsal Emanetler bölümünün de sorumluluğunu üstlenecek.

  ZAPSU’DAN AÇIKLAMA

  Cavidan Gülşen Ekşioğlu’nun bir dönem Cüneyd Zapsu’nun asistanı olduğu yönündeki iddia üzerine Zapsu’nun avukatı tarafından bir açıklama yapıldı.

  Cüneyd Zapsu’nun avukatı Satılmış Şahin tarafından yapılan açıklamada ”

  Müvekkilim Hasan Cuneyd Zapsu hakkında bazı basın organları ve sosyal medyada, işin içine de Sayın Cumhurbaşkanımız da karıştırılmak suretiyle müvekkilimle alakası olmayan ve müvekkilimi karalamaya yönelik yayınlar yapılmaktadır. Bu yayınlarda “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski danışmanlarından Cuneyd Zapsu’nun asistanı ve bir dönem AK Parti Milletvekili adayı da olan Cavidan Gülşen Karanis Ekşioğlu 190 ülkede faaliyet gösteren Sicpa ünvanlı şirketin Türkiye ayağının % 30 ortağı olduğu” şeklinde ifadeler yer almaktadır. Maksatlı, hukuksuz ve mesnetsiz yayınlara atıfta bulunularak algı operasyonu yapılmak istendiği kanaatini taşıyoruz.

  Müvekkilim Hasan Cuneyd Zapsu’nun yukarıda adı geçen şirketle ne geçmişte ne de bugün herhangi bir ortaklığı ve veya yöneticiliği direkt veya bir yakını kanalı ile bulunmamaktadır.

  Yayınları yapan ve yayanlar hakkında kanuni haklarımız kullanacağız.” ifadelerine yer verildi.