Murat Uysal yazdı | Muhalefet?

Türkiye’de siyaset her zaman olduğu gibi sıcak hatta son zamanlarda alışılmışın dışında hareketli. Malum yeni partiler konuşuluyor her yerde, Babacan, Davutoğlu parti kuracaklar açıkça beyan ediyorlar tarihlerine varana kadar. Ne olacak peki? Babacan -Davutoğlu partiler kuracaklar ve AKP’den oy geçişi sağlayıp iktidarın el değiştirmesini mi sağlayacaklar? Görünen o ki bu fikre inanan çok insan hatta çok siyasetçi var. Bugünden seçimin ne zaman yapılacağını ya da sonucunun ne olacağını tahmin etmek kahinlik yapmak olur ki kehanet pek kabul gören bir olgu değil benim dünyamda. Ne seçimin ne zaman olacağını biliyoruz ne de o zamana kadar neler olabileceğini. 

Senaryoları bir tarafa bırakırsak, ne kazandırır Babacan-Davutoğlu çıkışı ülkeye? Hadi diyelim ki partilerini kurdular ve seçimin ikinci tura kalmasını sağladılar, hangi adayı destekleyecekleri belli mi? Ya da destekledikleri aday/bloktan ne talep edeceklerini biliyor muyuz? 

Kabul edelim ki AKP bunca yıldır devlet içinde ciddi anlamda kadrolaştı, nasıl çözülecek bu sorun? Belediye seçimlerinde gördük, belediyelerde görevli olan yöneticiler aleni olarak taraflarını belli edip propaganda yapmadı mı? Devlet içerisinde “partili” olma kriteri ile görevler almış olan koltuk sahipleri bu koltukları korumak için mücadele etmeyecek mi? Babacan-Davutoğlu yıllarca beraber siyaset yaptıkları ve birçoğunu tanıdıkları arkadaşlarına karşı nasıl pozisyon alacaklar? 

Soru çok, yüzlerce sorabiliriz ancak cevaplarken hiçbirimiz kendinden emin bir şekilde Babacan-Davutoğlu konusunda içimiz rahat “gereğini yaparlar” diyemiyorsak, ortada bir sorun var demektir. Muhalefet bloğu neyi nasıl yapacağını bilmeden bu dağınıklıkla konjonktüre güvenip AKP dağılacak stratejisine güveniyorsa büyük bir hata yapıyor demektir. Şu anda ve muhtemelen yapılacak seçim zamanında da seçmenin hassas olduğu mülteciler konusunu, Davutoğlu birlikte hareket eden muhalefet bloğu anlatmakta zorlanabilir, ya da istikşafı görüşmeleri anlatmak oldukça sıkıntı yaratacaktır. Ekonomi yönetimi döneminde özelleştirmelere imza atan Babacan, kendisini nasıl ifade edecek? Betona yapılan yatırım sorusu gelirse nasıl cevap verecek? Ya da muhalif bloğa yakın olan seçmene Ergenekon/Balyoz süreçlerinde AKP’de üst düzey görevli olan bu yeni oyuncularla ittifak nasıl anlatılacak? Toplumun zayıf hafızasına güveniyorsa şayet muhalif blok, hata yapıyor benden söylemesi.  

Muhalefetin son yerel seçimlerde kazandığı ivmeyi devam ettirmesi ve seçmen nazarında çizgisini koruyup seçimde başarılı olabilmesi için rakibi olarak gördüğü iktidar bloğunun içinden çıkanlara değil kendisine güvenmesi gerekir. Bunu yapabilmek için bu dağınık yapılarından kurtulup odaklanmaları gerekir. Dağınık yapıdan ne kastettiğimi bir dahaki yazıda yazarız, şimdilik CHP adına iki aday varmış gibi bir hava var, ki bu bile yeterli durumun resmini çekmek için. 

Sözün özü; muhalefet siyaset üretip ülkeyi yönetebileceğine ve AKP’nin düştüğü üretimsizlik haline çare olacağına seçmeni ikna etmesi için değişmesi gerek, etkisiz, sadece parti teşkilatlarının alkışladığı göstermelik muhalefet Babacan-Davutoğlu partilerine muhalefeti mecbur bırakır ki bunun ülkeye hiçbir faydası olmayacaktır. Muhafazakar seçmen diyerek yarattıkları kitleye ulaşabilmek için yeni oyunculara ihtiyacı olduğunu düşünmek bir taraftan kendi yetersizliklerinin itirafı bir taraftan da Saadet Partisi’nin yetersizliğini vurgulamak gibi algılanabilir ki her ikisi de sağlıklı yaklaşımlar değil bana göre. 

Muhalefet partileri bir an evvel kendilerinden beklenen siyaseten “çözüm üretme, umut olma” görevlerini idrak edip buna göre hareket etmeye başlamalılar. Yerel seçimleri ne Babacan ne de Davutoğlu kazandırdı, seçmenin “umut” arayışına cevap verebilmek tercih edilmeyi sağladı bunu unutmayalım. Umut olamıyorsanız kimse sizden çare olmanızı beklemez.