• Murat Uysal: Muhalefet kurtuluşu bile iktidarda görüyor
  08 Kasım 2019

  Babıali TV ekranlarında Suat Toktaş’ın sunduğu Babıali Yokuşu programına konuk olan Avukat Murat Uysal, muhalefetin kalıpları kırmak ve yeni bir siyaset yaratmak yerine kurtuluşu AKP içi çatlaklarda gördüğünü belirtti.

  Parlamenter sistem mi parti liderleri sistemi mi?

  Türkiye’de muhalefet kanadının farklı bir sistem ortaya koyamadığını söyleyen Uysal, “Başkanlık sistemini doğal olarak karşıya alıyoruz. Ama 10 yıl önce çok mu iyiydi? Şu andan iyi olması o dönemi ideal mi yapıyor? Ben diyorum ki parlamenter sistem diyorsak, geçmişte o sistem içinde yapılan hataları tekrarlayamayacağımız bir şekilde dönelim” dedi.

  Muhalefet partilerinin genel olarak katılımcı olmadığını belirten Uysal, “İlçe başkanı başkan olmadan delegesini seçiyor, il başkanı ilçe başkanlarını bağlıyor, genel başkan da il başkanlarını… Genel kurul oluyor ve bu ilişkilerin sonucu olarak parti lideri seçiliyor. Sonra bu insanlar muhalefeti yönlendiriyor” dedi.

  “Diğer tarafı aşağılayarak, yok sayarak kazanamayız”

  “Biz siyaseti yıllar boyunca bu insanların eline bırakmasaydık anayasa değişmezdi. Bunu kabul etmemiz lazım. Bu muhalefetin şu an millet olarak yanlış yaptığımızı kabul ettirmesi lazım. O insanları dışlamak yerine derdimizi anlatıp yanlıştan birlikte dönmenin yollarını aramalıyız” dedi.

  “Türkiye’deki ilk sorunumuz muhalefet”

  Muhalefetin üzerine düşeni yapmadığını söyleyen Uysal, “Meclis’te konuşmak dışında bir şey yapılmıyor. Türkiye’nin ilk sorunu muhalefettir. Muhalefetin kendini alternatif olarak göstermek adına, halkla birlikte siyaset yapmak adına ne yaptığını bana söyleyebilecek tek kişi var mı? Bugün Türkiye’de siyasilerin ihtiyaç duydukları tek şey genel başkanları. Halka ihtiyaç duymuyorlar. Genel başkanı onu görsün listeye koysun, yeri garanti olsun istiyor. Seçildiği bölgeden bir iki etkinliğe katılıp fotoğraf atarak görevini yaptığını düşünen siyasetçiler görüyoruz. Dar bölge sisteminde 4 yıl boyunca sizi seçen seçmenlerinizle böyle yüzeysel ilişki kurmanı mümkün mü?” ifadelerini kullandı.

  “Hukuku üstün hale getirmeden KHK sorunu çözülmez”

  Bülent Arınç ve Erdoğan arasındaki KHK polemiğine de değinen Uysal, “KHK meselesinin gerçek manada çözülmesi için hukukun üstün olduğu bir sistem gerekli. Bu nedenle AKP KHK sorununu çözemez. Ben Bülent Arınç’ın nabız yokladığını düşünüyorum. Arınç’ın sonradan özür dileyeceği bir adımı atacağını düşünmüyorum” dedi.