• Müftüden Kuran Kursu hocasına tecavüz
  02 Aralık 2019

  Kuran kursu çalışanı bir kadına tecavüz ettiği gerekçesiyle görevinden alınan Hazro Müftüsü İsmail Kaya, 26 yıl 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

  Diyarbakır’ın Hazro İlçe Müftüsü İsmail Kaya, açılışı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan Hamidiye Kız Kuran Kursu Yatılı Hafızlık Külliyesi Sorumlusu H.Y.’ye mayıs ayında tecavüz ettiği suçlamasıyla gözaltına alınmıştı.

  MA’da yer alan habere göre, Müftü Kaya hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı tarafından “zincirleme sureti ile şantaj”, “zincirleme sureti ile cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, ve “zincirleme sureti ile nitelikli cinsel saldırı” suçlarından dava açıldı. Görülen davada mahkeme, Kaya’ya 26 yıl 2 ay 15 gün hapis cezası verdiği müftü İsmail Kaya tutuklanarak cezaevine gönderildi.

  Neler olmuştu?

  Olay, tecavüz mağduru H.Y.’nin 29 Mayıs günü Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı suç duyurusu ile ortaya çıkmıştı.

  Müftü Kaya, Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öğretim üyesi eşinden kısa bir süre önce boşanan H.Y. ve bazı arkadaşlarıyla On Gözlü Köprüsü’ne gitti. Gezi sonrası H.Y.’yi eve bırakmak bahanesiyle başka bir arkadaşının evine götüren Müftü Kaya, burada H.Y.’ye tecavüz etti.

  Vekil araya girdi şikayet geri alındı iddiası

  Olayın yargıya taşınmasının ardından, müftü, önce suçunu inkar etti. Karakolda alınan ilk ifadesinde şeytana uyduğunu belirten Kaya, daha sonra bu ifadesini geri çekti. Mahkemede ise Kaya, “Rızası vardı” dedi. İddiaya göre AKP’li bir vekilin araya girmesi ile mağdur, şikayetini geri çekti. Ancak konunun sosyal medyada gündeme gelmesiyle birlikte hukuki süreç tekrar devam etti ve zanlı Kaya hapis cezası aldı.