• Moskova’daki Libya ateşkes görüşmelerinde Türkiye çıkmazı!
  14 Ocak 2020

  General Halife Hafter’in hazırlanan ateşkes anlaşmasını imzalamadığını ve Moskova’daki Libya ateşkes görüşmelerinden ayrıldığı bildirdi.

  Libya’nın doğusunu kontrolü altında tutan General Halife Hafter’in Rusya’da dün yapılan müzakereler sonucunda hazırlanan ateşkes anlaşmasını imzalamadığını ve Moskova’dan ayrıldığını bildirdi.

  Libya’nın doğusunda faaliyet gösteren Libya Haber Ajansı (LANA) geçtiği haberde, Hafter’in “ateşkes ve Trablus’a taarruz eden askerlerin geri çekilmesine yönelik anlaşmayı” imzalamadan Moskova’dan ayrıldığını doğruladı.

  Hafter’in gerekçesi Türkiye

  Al Arabiya kanalı ve sahibi olduğu Al Hadas gazetesi websitesinde yer verdiği haberde, Hafter’in ateşkes anlaşmasını imzalamadığını aktardı. Gerekçenin ise Türkiye’nin Libya’daki askerlerini geri çekmesine ve Türkiye ile yapılan anlaşmaların geçersiz olduğuna dair maddeler içermemesi olduğu öne sürdü.

  Moskova’daki Libya görüşmeleri öncesinde Türk hava aracı vurulmuştu

  İç savaş yaşanan Libya’da General Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu, Türk hava aracını vurdu.

  General Halife Hafter‘in komutasındaki Libya Ulusal Ordusu, ülkede sağlanan ateşkesin ilan edilmesinden bir kaç saat sonra havan mermileri taşıyan Türkiye’ye ait bir insansız hava aracının (İHA) düşürüldüğünü duyurdu.

  Libya Ulusal Ordusu’ndan (LUO) El Karama operasyon merkezinden yapılan açıklamada, Halife Hafter’in yönetimindeki Libya Ulusal Ordusu’nun havan mermileri taşıyan Türkiye’ye ait bir İHA’yı düşürüldüğü belirtildi.

  Sputnik Türkiye’nin haberinde yer alan açıklamada, “Havan mermileri taşıyan düşmana ait bir Türk İHA’sı düşürüldü. Bu (uçuş) ateşkesin ihlalidir. İHA, 128. Piyade Taburu’na ait Şehit Abdullah el-Utayri Kıtası tarafından vuruldu” ifadelerine yer verildi.​