• Mimar Sinan tarafından yapılan 451 yıllık tarihi esere levyeli “Restorasyon”
  03 Eylül 2019

  İstanbul’da Beyoğlu’nda bulunan Mimar Sinan’ın 451 yıllık eseri Pir Mehmet Çeşmesi’nin bir bölümü restorasyon gerekçesiyle levyelerle yıkıldı.

  İhaleyi alan şirket işçileri görevlendirmiş

  Sokollu Mehmed Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan 450 yıllık tarihi Pir Mehmed Çeşmesi’nin restorasyonu için düzenlenen ihaleyi alan şirket, 31 Ağustos Cumartesi günü, tarihi çeşmeyi yıkmak üzere iki işçiyi görevlendirdi. İşçiler, ellerindeki levyelerle çeşmeyi yıkmaya başlayınca bölgede bulunan esnaflar, duruma tepki göstererek polisi aradı. Olay yerine gelen polisler, yıkımı durdurarak tarihi çeşmeyi koruma altına aldı.

   

  Vakıflar Genel Müdürlüğü müdahale etti

  Olayın ardından harekete geçen Vakıflar Genel Müdürlüğü, tarihi çeşmenin restorasyonu için çalışmalara başladı. İlk olarak çeşmenin hasar gören taşlarını tek tek söken görevliler, daha sonra ise iç kısmını temizledi. Yapılan restorasyon çalışmaların ardından çeşmenin eski haline kavuşacağı iddia ediliyor.

  Tarihi çeşme yıllardır tahrip ediliyor

  Galata bölgesinin ilk çeşmelerinden biri olan Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait çeşmenin su haznesinin yıllar önce kiraya verildiği öğrenildi. Üzerine daha sonra kaçak kat çıkılan ve ofis yapılan çeşmenin yıllarca denetimsiz olarak kullanıldığı, ayrıca çeşmenin kitabesi ve su yalağının ise geçen yıl çalındığı bilgisine ulaşıldı. Çeşme, son yıllarda çöplük olarak kullanılıyordu.