• Memet Ali Alabora, Memleketimden İnsan Manzaraları ile Avrupa turnesinde
  26 Aralık 2019

  Nazım Hikmet’in Memleketimden İnsan Manzaraları isimli 5 kitaplık epik şiirinin ilk kitabından uyarlanan ve yapımı Be Aware tarafından gerçekleştirilen, Philip Mackenzie’nin sahneye koyduğu tek kişilik oyun Oyun, 2020 Şubat ayında itibaren Avrupa’da ve dünyanın farklı yerlerinde turne yapacak.

  Haydarpaşa garında
  1941 baharında
        saat on beş.
  Merdivenlerin üstünde güneş
  yorgunluk
  ve telaş.

  1941 yılında İstanbul’da, Haydarpaşa Garı’nda başlayan eser, İstanbul’dan Eskişehir’e giden tireni takip ederek, memleketin insan manzaralarını gözlerimizin önüne bir filmin sahneleri gibi taşır. Yönetmen Philip Mackenzie, düz yazı, şiir ve senaryo tekniklerini iç içe kullanan Nazım Hikmet’in metnini sahneye göstermeci bir biçimde aktarmak istemediğini, ses ve ışığı kullanarak, Nazım’ın dizeleri ile Memet Ali Alabora’nın sesini sahnede buluşturup, yeni bir dünya yaratmak istediğini söylüyor.

  Gezi Parkı Eylemleri’nin sonucunda sürekli hedef gösterilmesinin ardından 2013 yılında Türkiye’yi terk etmek zorunda kalan Alabora, 6 yıl sonra ilk kez Türkçe bir oyunla sahnede olacak. Oyun, adı da Nazım’dan esinlenerek koyulmuş olan Memet Ali Alabora’nın, Nazım Hikmet ve şiirleriyle yaşamının her döneminde kurduğu ilişkinin; düşünsel, duygusal ve kültürel kesişmelerin bir sonucu olarak ortaya çıktı. “Nazım’ın şiiri ile arama mesafe koyarak ona nesnel bakmam imkânsız” diyen Alabora, bunun için yönetmen olarak Mackenzie’nin nesnelliğine ihtiyaç duyduğunu belirtiyor. Mackenzie, Nazım Hikmet’in sadeliği, berraklığı, ritmik tutumluluğu ve düz yazı, şiir, tiyatro ve sinema tekniklerini iç içe ustalıkla kullanışından çok etkilendiğini belirtiyor. O kadar ki kitabı okuduğu sırada yaratıcı yazarlık yüksek lisans tezini yazdığı için ve çok etkilendiğinden, okumayı bırakmak zorunda kaldığını aktarıyor.

  Mackenzie, Alabora’nın kişisel yolculuğunu ve onun şairin yargılamalar, cezaevi, sürgün ve davalarla geçmiş ömrüyle kurduğu siyasal, tarihsel, kültürel bağları, bir bütün olarak duygusal bir paydaşlığa yerleştirerek tek kişilik bir oyuna dönüştürüyor.

  Bir yol hikâyesi olan oyun yapımında da birçok yol hikâyesine tanıklık ediyor. Yapımda yer alan herkesin ayrı ayrı hikâyelerinin yanında, sürekli turne yaparak yollarda olmak için tasarlanan oyun, Türkiye’nin dört bir yanından Avrupa ve dünyaya siyasi ve ekonomik nedenlerle göç etmiş insanları ‘sürgün’de bir araya getiriyor. 1941’in insan manzaralarını anlatırken, bugün memleketlerinden uzak kalmış insan manzaralarına tanıklık ediyor.

  Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) tarafından organize edilen oyunun, tarih ve zamanlarını öğrenmek için Be Aware’ın facebook sayfasını takip edebilirsiniz: https://www.facebook.com/BeAwarePro/


  Memleketimden İnsan Manzaraları (Birinci Kitap)

  Yazan: Nazım Hikmet
  Yöneten: Philip Mackenzie
  Oynayan: Memet Ali Alabora
  Yapımcı: Akın Olgun
  Işık Tasarımı: Andy Hamer
  Ses Tasarımı: Murat Çelikkol
  Poster Tasarımı: ME Design
  Yapım Sorumlusu: Cihan Yılmaz

  Chapter ve Cathy Boyce’a teşekkür ederiz.

  Ülkemde bir acayip kararlar