• Mahkeme 23 şikayete rağmen uzlaşma önermiş
  02 Aralık 2019

  Eskişehir’de sokak ortasında boşandığı erkeğin satırlı saldırısı ile yaşamını yitiren Ayşe Tuba Arslan’ı ölüme götüren ihmaller açığa çıkmaya devam ediyor.

  CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Arslan’ın 23 suç duyurusuna rağmen korunmamasının nedenlerinden birinin de Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Arslan’ı katili ile uzlaşmaya zorlaması olduğunu açıkladı.

  Çakırözer, “Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, dosyaları ‘uzlaştırma bürosuna’ taşımış. Bir kadın 23 kez suç duyurusunda bulunduğu saldırgan ile uzlaşmaya zorlanır mı? Bu uzlaşmadan sonuç çıkar mı? Nitekim Ayşe Tuba Arslan da tehdit ve hakaretlerin devam ettiğini kayıtlara geçirerek uzlaşmayı reddediyor” diyerek duruma tepki gösterdi.

  Türkiye’nin, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetle mücadelenin esaslarını düzenleyen İstanbul Sözleşmesi’nin ilk imzacısı olduğunu dile getiren Çakırözer, “Sözleşmenin 48. maddesi arabuluculuk ve uzlaştırmayı yasaklıyor. Türkiye, bu sözleşmenin ilk imzacısı olarak kadına karşı şiddette uzlaştırma yoluna gidilmeyeceğini en başta taahhüt etmiş. Ancak savcılık, hukuka aykırı olarak Arslan’ı suç duyurularında saldırganı ile uzlaşmaya zorlamış. Böylece yeni saldırıların kapısı açılmış, saldırgan hakkında dava süreci zorlaştırılmış” ifadelerini kullandı.

   

  Kaynak: Birgün