• Lübnan’da protestoları sürdüren halk ‘öfke haftası’ ilan etti
  15 Ocak 2020

  Lübnan’da yeniden sokağa çıkan halk, bu haftayı ‘öfke haftası’ olarak belirledi.

  İlk günkü gibi sokaklara çıkan Lübnanlılar gösterilerin dozajını arttırırken, Lübnan Merkez Bankası bölgesinde polisle çatıştı. Polis, göstericileri gerçek mermi kullanarak dağıtmaya çalıştı.

  Artı TV’de Musa Özuğurlu‘ya konuşan Nalan Yazgan, Lübnan’da neler olduğunu aktardı. Nalan, dün geceki çatışmalara ilişkin “film sahnesi” benzetmesi yaptı.

  Lübnan’da yaşayan gazeteci Nalan Yazgan, şunları söyledi:

  ‘Öfke haftası’ ilan edildi

  Bugün gösterilerin 91. günü. Lübnanlılar bu haftayı ‘öfke haftası‘ olarak belirlediler. Bu hafta boyunca gösterilerin dozunu artıracaklar ve bir hükümetin kurulması için daha fazla siyasileri sıkıştıracaklar.

  Neredeyse 3 aylık siyasi bir boşluk var Lübnan’da ve bunun sona ermesini talep ediyorlar. ‘öfke haftasının’ işe yaracağını umuyorlar.

  “Şehirlerarası yolları barikatlarla, yanan lastiklerle bloke ettiler”

  Bu yüzden de bir çok yolları engellemeye başladılar. Beyrut başta olmak üzere birçok şehirde, şehirlerarası yolları barikatlarla, yanan lastiklerle bloke ettiler.

  Bugün bazı okullar yolların bloke edilmesinden dolayı kapalı ama Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi bir açıklaması olmadı, okullar kendileri karar verdi.Kasım ayından beri tekrar okullar kapanıyor bu da önemli bir gösterge.

  Öfke Haftası sert başladı: Bankalar ve devlet kurumları hedef alınıyor

  Bu haftadan önce protestoların boyutu azalmıştı ama düzenli olarak devam ediyordu. Son zamanlarda gösterciler ülkeyi çöküşe sürüklemekle suçladıkları bankaları ve devlet kurumlarını hedef alıyor. Çünkü Lübnan 1990 yılında biten 15 yıl süren iç savaştan sonra en kötü ekonomik krizle karşı karşıya.

  Lübnan tarihinde daha önce eşi benzeri görülmemiş mezhepler üzeri protestolar eski Başbakan ve Başbakan Hariri’nin istifa etmesine yol açmıştı. Ama 29 Ekim’den bu yana siyasi partiler bir araya gelip hükümet kuramadı.

  “Protestocular bağımsız teknokratlardan oluşan yeni bir hükümet talep ediyor”

  Bu zamanda da kriz büyüdü, yaşam maliyeti yükseldi. Protestocular ‘öfke haftasında” politikacıları süreci hızlandırmak için sokaklara döndüler. Protestocular bağımsız teknokratlardan oluşan yeni bir hükümet talep ediyor ancak Lübnan’da mezhepçi bir güç paylaşım sistemi var. Bu yüzden de kolay değil ama Lübnanlılar gösterinin ilk başladığı gün gibi yine sokaktalar.

  “Ordu gerçek mermi kullandı”

  Dün akşam Merkez Bankası önünde çok büyük bir gösteri oldu. Ordu önce gaz bombası kullandı yeterli olmayınca gerçek mermi kullandı.

  Beyrut’taki Merkez Bankası bölgesinde genelde bakanlar, milletvekilleri oturuyor. Ordu, gerçek mermi kullanmaya başlayınca göstericiler Hamra Caddesi’ne doğru yönelerek bazı bankaların kameralarını kırıp, bazı bankaların kameralarını ateşe verdi.

  “Hamra Caddesi dün gece filmlerden bir sahne gibiydi”

  Hamra Caddesi dün gece filmlerden bir sahne gibiydi. Gerçek mermiler havada uçuşuyordu, göz gözü görmüyordu. Hatta atılan gazlar evlerin içine de sızdı.”