• LÖSANTE önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi
  08 Kasım 2019

  Avrupa’nın ilk, Türkiye’nin en donanımlı Lösemili Çocuklar Kenti ve multidispliner hastanesi LÖSANTE henüz tam ruhsat alamadı. Tam ruhsat verilmediği için 400 yataklı hastane 75 yatakla hizmet verebilen hastanenin tam kapasite ile çalışması yönündeki çabalar ise iktidar tarafından engelleniyor.

  Önerge AKP-MHP oylarıyla reddedildi

  CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl’ün LÖSANTE’ye ruhsat verilmemesinin araştırılmasını talep eden önerge AKP-MHP oyları ile reddedildi. Babıali TV’de Zeynel Lüle’ye bağlanan Bingöl, “4 milyon vatandaşın emeği ile kurulan, Bakanlar Kurulu kararıyla vergi muafiyeti verilen ve kar amacı gütmeyen bu hastaneye ruhsat verilmemesinin nedenlerini öğrenmek istedik “dedi.

  325 yatak rehin durumda

  İlk yıllarda devletin 75 yatak için lisans verdiğini ve ilerleyen dönemlerde bu sayıyı artırma vaadini yerine getirmediğini söyleyen Bingöl, “Hastane ben daha fazla hastaya bakabilirim diyor. Devlet diyor ki hayır. Biz bir önerge verdik. Komisyon kuralım eksik ne varsa düzeltelim dedik. Bu önergeyi verirken bizde en ufak bir siyasi malzeme yapma amacı yoktu. Olamaz da zaten. Ama maalesef reddedildi. Şu an 325 yatak orada rehin durumda” ifadelerini kullandı.

  “Bu hizmeti verebilen başka kurum yok”

  LÖSANTE’nin yalnızca hastane olarak dizayn edilmediğini belirten Bingöl, “Burada bir kampüs var. Çocuklar tedavi görürken, aynı zamanda okullarını da okuyor. Eksikleri de gideriliyor. Gıda yardımı da yapılıyor. Tamamen ücretsiz bir tedavi ve bütünlüklü bir süreç ilerletiliyor. Böyle bir kurumun daha fazla insana yardım etmesi neden istenmiyor? Bu önergenin reddedilmesi bizi ve binlerce lösemi hastasını derinden üzdü. Ama peşini bırakmayacağız. LÖSANTE’nin tam kapasiteyle hizmet vermesi için elimizden geleni yapacağız” dedi.