• Libya’da General Hafter, Türk hava aracını vurdu!
  12 Ocak 2020

  İç savaş yaşanan Libya’da General Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu, Türk hava aracını vurdu.

  General Halife Hafter‘in komutasındaki Libya Ulusal Ordusu, ülkede sağlanan ateşkesin ilan edilmesinden bir kaç saat sonra havan mermileri taşıyan Türkiye’ye ait bir insansız hava aracının (İHA) düşürüldüğünü duyurdu.

  Libya Ulusal Ordusu’ndan (LUO) El Karama operasyon merkezinden yapılan açıklamada, Halife Hafter’in yönetimindeki Libya Ulusal Ordusu’nun havan mermileri taşıyan Türkiye’ye ait bir İHA’yı düşürüldüğü belirtildi.

  Sputnik Türkiye’nin haberinde yer alan açıklamada, “Havan mermileri taşıyan düşmana ait bir Türk İHA’sı düşürüldü. Bu (uçuş) ateşkesin ihlalidir. İHA, 128. Piyade Taburu’na ait Şehit Abdullah el-Utayri Kıtası tarafından vuruldu” ifadelerine yer verildi.​

  General Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu açıkladı

  12 Ocak itibarıyla Libya’nın Trablus’u da içeren batı kesimlerinde ateşkes uygulayacağını, ilk olarak General Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu açıklamıştı. Libya Ulusal Ordusu Sözcüsü Ahmed Mismari, ateşkes ilanlarının, bunu karşı tarafın da kabul etmesi halinde uygulamaya koyulacağını belirtmişti.
  Bugün ise ülkenin batısını denetimi altında tutan Ulusal Mutabakat Hükümeti de ateşkese uymayı kabul ettiğini açıklamıştı. Taraflar, karşılıklı olarak ateşkesin ihlal edilmesi durumunda çok sert karşılık verileceğini duyurmuştu.

  Erdoğan’la görüşme

  Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayez al Sarraj ateşkes sonrası İstanbul’a gitti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüştü. Yaklaşık 2,5 saat süren görüşme sonrası herhangi bir açıklama yapılmadı. Birleşmiş Milletler Libya Misyonu, ateşkesi memnuniyetle karşıladı. BM taraflara, ateşkes koşullarına uyma ve sorunları diyalog yoluyla çözme çağrısında bulundu.

  Libya’da ateşkes öncesi General Hafter’e bağlı güçler Nisan ayından bu yana başkent Tripoli’yi ele geçirmeye çalışıyordu.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Çarşamba günü İstanbul’da, Libya’da savaşan taraflara ateşkes çağrısı yapmıştı.

  Ne olmuştu?

  Libya’ya asker gönderilmesi için Meclis’e gelen tezkere AKP ve MHP’nin oylarıyla kabul edilmişti.

  Ülkenin doğusunda konuşlu General Halife Hafter’in komuta ettiği Libya Ulusal Ordusu güçleri, sivil halka Türk askerlerine karşı silahlanma çağrısı yapmıştı.

  Libya Ulusal Ordusu tarafından Twitter’dan yapılan açıklamada “anavatanı korumanın halkın görevi” olduğu belirtilmişti. Sivillere de Türk birliklerine karşı silahlanma çağrısı yapılmıştı.