• Kılıçdaroğlu: Türkiye’nin politikasını Saray değil Putin belirliyor
  15 Ocak 2020

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dış politikanın Saray tarafından değil Putin tarafından belirlendiğini söyledi.

  Aksaray’da Muhtarlar Buluşması’nda konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Bizim dış politikayı barış eksenli yapmamız lazım” dedi.

  İktidarın dış politikasını eleştiren Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

  “Son 10 yılda en büyük değişimi yaşayan parti Cumhuriyet Halk Partisi’dir”

  “Demokrasilerde takım tutar gibi siyasi parti tutulmaz. Demokrasilerde herkes düşüncesini ifade eder. Farklı fikirler yoksa o toplum gelişmez.

  Sizi Ankara’ya davet etmiyorum, ayağınıza geldim. Artık eski siyaseti bir kenara bırakmamız lazım. Kabahat vatandaşın ayağına gitmeyen siyasetçidedir.

  Bir diğer sorunumuz kadının başörtüsünü, birinci konumuz haline getirdik. Ülkedeki sorunları bitirdik buna geldik. Yanlış. Son 10 yılda en büyük değişimi yaşayan parti Cumhuriyet Halk Partisi’dir.

  Bu ülkeye demokrasiyi muhtarlık seçimiyle getirmişiz. Birincisi, önce bir muhtarlık temel kanunu olması lazım. Biz hazırladık bu kanunu.

  İkincisi, neden muhtarlık seçimlerinde birleşik oy pusulası yok? Yıllardır şikayet edilir. Neden çözmüyorlar? Masraf mı olur? Üçüncüsü, mahalle muhtarlarının yanında büro görevlisi yok.

  “Muhtarın mutlaka bir büro görevlisinin olması gerekiyor”

  Her muhtarın mutlaka bir büro görevlisinin olması gerekiyor. Biz kendi belediyelerimizde muhtarın yanına bir büro görevlisi veriyoruz. Yasal olarak verilmesi gerekir. Aylığın bütçeden verilmesi lazım.

  “Mahalledeki yoksulu mahalle muhtarı bilir”

  Dördüncüsü, mahalledeki yoksulu bir mahalle muhtarı iki bakkalı bilir. Mahallenin muhtarı yoksulu biliyorsa ve devlet yardım yapmak istiyorsa, siz neden yardımı muhtar aracılığıyla yapmıyorsunuz? Muhtarın siyasi partisi yoktur.

  “Muhtarların bütçesi olmalı”

  Bir diğeri, muhtarların bütçesi olmalı. Mahalleyle ilgili kararlarda toplantıya katılmalısınız. Neden Türkiye Muhtarlar Birliği yok. Sorunlarınızı ısrarla dile getireceğim. Mutlaka muhtarların binası olması gerekiyor.

  “Biz Anadol’u ürettiğimizde Güney Kore’nin arabası yoktu”

  Bir devletin ürettiğini satması gerekiyor. Türkiye’de Anadol marka otomobilimiz vardı. Biz Anadol’u ürettiğimizde Güney Kore’nin arabası yoktu. Şimdi Güney Kore’nin birçok arabası var. Biz ise yeni yeni araba üretmeye çalışıyoruz.

  “Ne olacak bu ülkenin hali? Göçmen sayısı çok fazla”

  Bizim dış politikayı barış eksenli yapmamız lazım. Suriye’ye müdahale edildiğinde karşı çıktık. En ağır eleştirileri aldık. Suriye politikamızdan bizim ne karımız oldu? Bizim Suriyelilere ne faydamız oldu? Suriyelileri kendi ülkelerine göndermemiz lazım dediğimde ona da kızdılar. Benim vatandaşım işsiz, perişan halde. Ne olacak bu ülkenin hali? Göçmen sayısı çok fazla.

  “Beşar Esad ile süratle konuşulmalıdır”

  Ben aynı düşünceleri koruyorum. Beşar Esad ile süratle konuşulmalıdır. Aksi halde bu kadar Suriyeli insanı nasıl koruyacaksınız? Libya’da da aynısını söyledim. Egemen güçler ateşi kendi elleriyle tutmazlar. Maşa kullanırlar.

  “Şimdi Libya’da da bizi maşa olarak kullanıyorlar”

  Esad’a kızdılar, bizi maşa olarak kullandılar. Şimdi Libya’da da bizi maşa olarak kullanıyorlar. Bizim dışişleri politikamızı bakan mı belirliyor? Hayır. Saray mı belirliyor? Hayır. Putin belirliyor. Politikayı belirleyen kim? Yine Putin.”