• “KHK Faciası” büyüyor: Bülent Arınç çıkıp seslendirmese facia ortadan kalkıyor mu?
  08 Kasım 2019

  Bülent Arınç’ın 15 Temmuz darbe girişiminin ardından uygulanan KHK’ların ortaya çıkardığı mağduriyetler hakkında “KHK faciadır” söylemini dile getirmesiyle başlayan tartışma devam ediyor.

  Arınç’ın söylemini ve ardından gündeme gelen tartışmayı Karar Gazetesi’ndeki köşesine taşıyan muhafazakar camianın tanınan isimlerinden Ahmet Taşgetiren, “Bülent Arınç çıkıp seslendirmese facia ortadan kalkıyor mu?” sorusunu sordu.

  Taşgetiren’ın bugünkü köşe yazısının bir bölümüne şu ifadeler yer aldı:

  “Bülent Arınç çıkıp seslendirmese facia ortadan kalkıyor mu? Facia büyüyüp ona yol açanları gönüllerden silecek hale gelse daha mı iyi? KHK’ların altında Cumhurbaşkanı’nın imzası var diye,  Arınç’la Cumhurbaşkanı’nı karşı karşıya getirip husumet üretmeye kalkışmak husumetten rant üretme hesabından, daha açıkçası husumet tacirliğinden başka bir şey midir?

  Bu konudaki itirazları değerlendirmek üzere kurulan OHAL Komisyonu’na 126 bin 200 başvuru olmuş, kurum bunlardan 93 bin 100 dosyayı karara bağlamış, ve 8 bin 320 kamu görevlisinin itirazını haklı bulmuş. Yani onlara ‘Siz haksız yere görevden alındınız’ demiş.

  Demek ki en azından 8 bin 320 kişi için ‘KHK facia olmuş!’ Yanlış mı? Bir tek kişi için bile ‘KHK facia olsa’ önemli değil mi? 8 bin 320 kişi kaç yıl böyle bir işkenceyi yaşamış oluyor? Evine ekmek götüremiyor, terör örgütü ile iltisaklılık muamelesi görüyor?

  Hani Dicle kenarında bir kuzuyu kurt kapınca Adl-i İlahi Ömer’den sorardı onu. Kanun hükmündeki Kararname’nin altındaki imza Cumhurbaşkanına ait olunca adalet aramaya gerek bulunmuyor mu?”

  Bülent Arınç geri adım attı: KHK faciadır dememeliydim

  Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi olan Bülent Arınç, AKP cenahında tepkilere yol açan sözlerinin ardından geri adım atarak, “Evet şunu belki söylememeliydim, ‘KHK bir faciadır’. Çünkü şuna inanıyorum, ya olağanüstü hal ya da sıkıyönetim ilan edilecekti. Başka türlüsü imkansızdı. KHK’lar bir ihtiyaçtı, gereklilikti. Yargı ile komisyon kararları arasında çelişki var” demişti.

  Bülent Arınç geri adım attı: KHK faciadır dememeliydim