• Kaz Dağları’ndaki maden sahası halk adına mühürlendi!
  05 Ağustos 2019


  Kaz Dağları’nda Kanadalı bir şirketin yapmak istediği altın ve gümüş madenciliğine karşı tepkiler hızla büyüyor. Çevrecilerin başlattığı “Su ve Vicdan Nöbeti” her geçen gün büyürken bugün Kirazlı Balaban’da “Büyük Su ve Vicdan Nöbeti” eylemi düzenleniyor.

  Eyleme CHP milletvekilleri, belediye başkanları, sanatçılar, STK’ler, köylüler, üniversite öğrenciler ve bilim insanları katıldı.

  Kaz Dağlarında ÇED raporundan kaçırılan 150 bin fidan CHP raporunda

  Saat 11:00’da başlayan “Büyük Su Ve Vicdan Buluşması” etkinliğine katılmak için binlerce vatandaş akın akın bölgeye geldi.

  Desteğe gelenler arasında olan sanatçılardan Sadık Gürbüz kalabalığa seslendi. Daha sonra ise şair Ataol Behramoğlu şiir okudu.

  Kaz Dağları’ndaki talana ‘süper’ teşvik

  Kaz Dağları’nda 200 bin ağacın katledildiği maden arama faaliyetine karşı tepkiler artarak devam ediyor.

  AKP’li vekil Kaz Dağları’ndaki ağaç katliamını yemek masası ile savundu

  Basın açıklamasının ardından Çanakkale Belediye Başkanı bir konuşma yaptı. Sonrasında ise alana doğru yürüyüş başladı.

  Saat 13.30’da alana giren protestocular, “Kaz Dağları Andı”nı okudu. Buluşmaya katılan ve siyanürle bölgenin yok edilmesine karşı çıkan binlerce kişi, tel örgülerle korunan şantiyeye girdi.

  Kaz Dağları’nda 195 bin ağaç kesen şirketin CEO’su: Türkler taş taşımakta çok iyiler

   

  “Kaz Dağlarını kim, ne kadara sattı?”

  Çanakkale Halkevi yöneticileri ve üyeleri, 3 Ağustos’ta yaklaşık 100 çadırla bir haftayı aşkın bir süredir nöbetin sürdürüldüğü alanı ziyaret etti. Maden sahası sınırında açıklama yapan Halkevleri Genel Sekreteri Özge Ozan, Kaz Dağlarının dünyanın en önemli miraslarından birisi olduğunu hatırlatarak, “İnsanlık tarihinin efsanelerindeki ismi ile İda, bugün uluslararası ve yerel şirketler ve doğrudan Erdoğan-AKP iktidarı tarafından tehdit altında. Ormanları, su havzaları, varlıkları, bütün canlılarıyla bütün bir ekolojik sistem burada katlediliyor. Öyle bir suç işleyerek bunu yapıyorlar ki kendi hukuksal düzlemlerini dahi tanımıyorlar. Halkın itirazını tanımıyorlar” dedi.

  Çanakkale’den Kaz Dağları için yükselen çığlık: Burayı da yok edecekler

  “Bizim topraklarımızı zehirleyerek teşvik aldılar”

  Doğrudan Erdoğan’ın kararı ile Alamos Gold şirketi ve taşeronu Doğu Biga şirketinin özel bir teşvike layık bulunduğunu belirten Ozan, “Bizim topraklarımızı, havamızı, suyumuzu zehirleyerek üstüne 865 milyonluk bir teşvik aldılar. Bu teşvik öyle bir şey ki; biz katliam sürecinde çalışan işçilerin SGK’larını kamu bütçesinden ödeyeceğiz. Yüzde 80’e varan KDV indirimleri, yatırım teşvikleri, gümrük muafiyetleri alacaklar” dedi.

  Herkesin “Kaz Dağlarını kim, ne kadara sattı?” sorusunu sorması gerektiğini belirten Ozan, “Bizler bu direnişi sürdürmeye kararlıyız. Geleceğimiz, çocuklarımız, toprağımız, ülkemiz ve bütün canlı hayat için burada direnmeye devam edeceğiz. Kaz Dağları hepimizin. Herkesi bulunduğu yerden buraya gelerek direnişe destek olmaya, gelemiyorsa neredeyse orada direnişe bir şekilde katılmaya, bu uluslararası ve yerel ağlara sahip suç şebekesi karşısında insanlığın, doğanın ve bütün canlıların hakkını savunmaya çağırıyoruz. Hep beraber direneceğiz ve direnişi kazanacağız” dedi.

  MADEN SAHASI MÜHÜRLENDİ

  Çanakkale’nin Kirazlı Atikhisar Havzası’nda, Kanadalı altın şirketi Alamos Gold’un yerli taşeronu Doğu Biga Madencilik tarafından yapılan ağaç katliamına karşı büyük bir buluşma gerçekleşti.

  Tarım Orman İş Sendikası, Anayasa’dan kaynaklanan hakkımızla “maden sahasının kapılarını halk adına mühürlüyoruz” diyerek kapıları mühürledi. Sendika temsilcisi savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını da söyledi.