• Kayseri’de 7,5 milyon yıllık fosil bulundu
    15 Kasım 2019

    Kayseri’de Kocasinan ilçesi Emmiler Mahallesi Yamula Barajı kıyısında devam eden kazı çalışmasında, file ait olduğu tahmin edilen 7,5 milyon yıllık fosil bulundu.

    Antropolog Ömer Dağ, geçen yıl bölgedeki kazı çalışmalarında çeşitli fosiller bulunduğunu söyledi. Bu yıl balık tutmaya gelen birinin ihbarıyla yeniden çalışma yaptıklarını belirten Dağ, “Bu fosil tek bir file ait. Çünkü ayak, kol ve dişlerinden birer tane örnek bulduk” dedi.

    T24’ün haberine göre, Kayseri’de Kocasinan ilçesi Emmiler Mahallesi Yamula Barajı kıyısında geçtiğimiz yıl Eylül ayında başlatılan ve bu yıl 30 Ekim’de tamamlanan kazı çalışmalarında bugüne kadar, 7,5 milyon yıllık at, zürafa, gergedan ve filin atası olarak bilinen ‘Choerolophodon’ bulundu. Ancak, geçtiğimiz kazı çalışmasının yapıldığı bölgede balık tutmaya giden Sancar Ateş, baraj kıyısında fosil fark ederek, durumu Büyükşehir Belediyesi’ne bildirdi. İhbar üzerine bölgede yeni çalışma başlatan ekipler, file ait olduğu tahmin edilen 7,5 milyon yıllık yeni fosil buldu.