• ‘Katliamın lokumu olmaz’ diyen Boğaziçili öğrencilerin davasında karar verildi!
  31 Ocak 2020

  Murat Büyükyılmaz 

  Boğaziçi Üniversitesi’nde, Suriye’de gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında TSK’nın Afrin merkezine girmesini lokum dağıtarak kutlayan öğrencileri “İşgalin, katliamın lokumu olmaz” pankartıyla protesto eden öğrencilerin yargılandığı davanın karar duruşması bugün İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

  Mahkeme heyeti,  3 kişiye beraat, diğer sanıklara 10 ay ceza verdi. HGB’yi kabul eden 20 öğrencinin cezaları ertelendi, kabul etmeyen 7 öğrencinin cezaları 6 bin lira para cezasına çevrildi.

  Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri ile birlikte Suriye’nin Afrin kentine yönelik operasyonuna destek için Boğaziçi Üniversitesi’nde stant açan bir grup, üniversite öğrencileri tarafından protesto edilmişti.

  30 üniversite öğrencisinin okulun kampüsünde “İşgalin, katliamın lokumu olmaz” pankartı açtıkları için yargılandığı davanın karar duruşmasına 17 avukat ve 19 sanık öğrenci katıldı.

  Öğrencilerin savunmalarının ardından avukatların savunmalarına geçildi.

  ‘Deliller hukuka aykırı elde edildi’

  Avukatlar, öğrencilerin aleyhinde toplanıldığı iddia edilen ‘delillerin’ hukuka aykırı olarak elde edildiği ve ‘delil’ sayılamayacağı üzerinde durarak dosyadan çıkarılmasını talep etti. Savunmaların devamında avukatlar, isnat edilen suçun maddi ve manevi unsurularının oluşmaması sebebiyle öğrencilerin beraatlerini talep etti.

  Öğrencilerin avukatları; AYM’nin emsal gösterilebilecek önceki kararları, AYM’nin ifade özgürlüğüne yönelik değerlendirmeleri ve hukuken bir suçun oluşmamış olması sebebiyle öğrencilerin beraatini talep etti.

  Mahkeme karar verdi!

  32. Ağır Ceza Mahkemesi mahkeme heyeti öğrencilere ve avukatlara son sözlerinin sorulmasının ardından kararı görülmek üzere ara verdi. Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, 3 kişiye beraat, diğer sanıklara 10 ay ceza verdi. HGB’yi kabul eden sanıkların cezaları ertelendi, kabul etmeyenlerin cezaları 6 bin lira para cezasına çevrildi.

  Ne olmuştu?

  19 Mart 2018 günü Boğaziçili öğrenciler TSK ve ÖSO’nun Suriye’de Afrin’i ele geçirmesi üzerine okul kampüsünde lokum dağıtarak kutlama yapan bir grubu protesto etmişti. Protestolar sırasında 22 öğrenci gözaltına alındı.

  22 Mart günü Boğaziçi Üniversitesi’nde bir grup öğrenci gözaltıları protesto etmek istedi. Yedi öğrenci gözaltına alındı.

  Öğrenciler aynı gece ifadesi alınarak serbest bırakıldı.

  7 öğrenci hakkında, 18 Eylül 2018 tarihinde 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na göre “Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmama, Kamu Görevlisine Hakaret, Basit Tehdit” gerekçeleriyle dava açıldı.