• Kapanan özel okulun öğrencileri zorla açık liseye kayıt edildi
  31 Temmuz 2019

  Manisa Akhisar ilçesinde, kapatılan özel bir okulun 11 ve 12. sınıfına geçen 80 öğrencisinin ilçede bulunan anadolu ve meslek liselerine kayıt yaptıramayacakları, bu nedenle açık liseye kayıtlarının yaptırılması istendi.

  CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Velilerin ve bizzat benim İl ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri ve Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde yaptığımız tüm girişimler ne yazık ki sonuçsuz kaldı. Dönüşümünü tamamlamayan okulların kapatılacağı daha önceden belli iken, Bakanlığın gerekli tedbirleri almayarak öğrencilerin açık liseye kaydolmak zorunda bırakılması eğitim hakkının gaspıdır. Bunu öngörmemek, tedbir almamak, öğrencileri mağdur etmek Bakanlığın büyük bir zafiyetidir. Kendisi de eğitimci olan sayın Bakan bu soruna acilen çözüm bulmalıdır. Manisa’nın en büyük ilçesinde böyle bir skandalın yaşanması okula gitmek isteyen öğrencilere siz evde oturun açık liseye kayıt yaptırın demek kabul edilemez. Öğrencilere ve velilere liselere giriş sistemi değişti başınızın çaresine bakın denemez.

  AKP iktidarları döneminde yapboz tahtasına dönen ve altıncı defa değiştirilen liselere geçiş sınav sistemlerinin mağdurları maalesef yine öğrenciler olmuştur. Eğitimin bu içler acısı halden acilen kurtarılması gerekmektedir.” dedi.

  https://16punto.com/iflas-eden-okulun-200-ogrencisi-ortada-kaldi/

  CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, yaşanan sorunla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi vererek konuyu Meclis gündemine de taşıdı.

  “AKP iktidarları döneminde yapboz tahtasına dönen ve altıncı defa değiştirilen liselere geçiş sınav sistemlerinin mağdurları maalesef yine öğrenciler olmuştur.” diyen Bakırlıoğlu şu soruların yanıtını istedi:

  1- İlgili mevzuat gereğinde dönüşüm programına alınan ve mevcut binalarında veya farklı binalarda okul açmak amacıyla başvuran kurucuların, 2018-2019’un bitimine kadar okul binalarını standartlara uygun hale getireceğine veya standartlara uygun başka bir binaya nakil yapacağına ilişkin noter onaylı dönüşüm taahhüdünde bulunduğu halde bu taahhüdünü yerine getirmeyen okul sayısı nedir?

  2- Ülke genelinde kapatılan bu özel okullarda sınıflara göre kayıtlı öğrenci sayısı nedir?

  3- 11 ve 12. sınıfa geçen öğrencilerden açık liseye kayıt yaptıran toplam öğrenci sayısı nedir?

  4- Bu okulların kapatılacağı önceden belli iken öğrencilerin mağdur olmaması için gerekli tedbirler neden alınmamıştır?

  5- Sınava girdikleri yıl aldıkları TEOG puanına göre anadolu liseleri veya meslek liselerine yerleştirilmeleri neden yapılmamıştır?

  6- Bu öğrencilerin mağduriyetinin giderilmesi için ne yapacaksınız?