• Kanser hastaları LÖSANTE’ye tam ruhsat bekliyor
  21 Eylül 2019

  Neslican Tay’ın ölümünün ardından bir kere daha gündeme gelen LÖSANTE ve ruhsat konusu, Sağlık Bakanlığı’ndan gelecek bir onayı bekliyor. Avrupa’nın ilk, Türkiye’nin en donanımlı Lösemili Çocuklar Kenti ve multidispliner hastanesi LÖSANTE’ye tam ruhsat verilmediği için 400 yataklı hastane 75 yatakla hizmet verebiliyor.

  Hastane tam donanımlı

  Yapımı 2015’te tamamlanan ancak tamamına ruhsat verilmediği için tam kapasite çalışamayan LÖSANTE, yoğun bakım servisleri, ameliyathaneleri, Radyoterapi (ışınla kanser tedavisi) ve Yetişkin Kemik İliği Nakli servisleri tam donanımlı hazır olmasına rağmen ruhsat verilmediği için 2 yılı aşkın süredir boş bekletiliyor. Hastane’de, kanser tedavisinde kritik öneme sahip cihazlar bulunmasına rağmen Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsat onayı gelmediği için kullanılamıyor.

  Hastalar hayatını kaybetmeye devam ediyor

  Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından onaylanan cihazlar, Sağlık Bakanlığı onayını 2015’ten beri bekliyor. LÖSEV kurucu Başkan Dr. Üstün Özer, sosyal medya hesabından günde 400 kişinin kanserden dolayı hayatını kaybettiğini belirtirken, “Bakalım daha kaç Neslihan, Emre, Merve ve Kaan ölünce KANSERLE SAVAŞ BAKANLIĞI kurulacak ve ne zaman LÖSEV’e TAM RUHSAT VERİLECEK” paylaşımını yaptı. LÖSEV’in ruhsat mücadelesine sessiz kalındığını belirten Ezer, “Acaba Neden Tüm spor ve sanat camiası, Öğretmenler, kanaat önderleri , Politikacılar, hukukçular, üniversiteler, köylüler, işçiler, m3inik öğrenciler, emekliler, doktorlar, din adamları, yeraltı madencileri, Ergene çayının komşuları bu mücadelede Lösev’in yanında değiller?” sorusunu sordu.

  Kanser ilaçları da temin edilemiyor

  Kanser hastalarının yaşadığı tek sorun LÖSANTE’ye ruhsat verilmemesi değil, ülkedeki pek çok hasta, tedavi sürecinde kullanmak zorunda olduğu , Yaşamsal nitelikte olan ve yerine verilebilecek seçeneği olmayan ilaçların başında, “Dakarbazin, Bleomycin, Siklofosfamid” gibi ilaçlar bulunuyor. Türk Eczacılar Birliği’nin açıklamasına göre Türkiye’de toplamda 267 kalem onkoloji ilacının temininde sorunlar yaşanıyor.

  Türkiye’de ruhsatı olduğu halde piyasada bulunmadığı için yurt dışından temin edilmek zorunda kalınan ve tedarikinde sorun yaşanan ilaçların başında şunlar geliyor:

  »Deticene 100 mg/200 mg flakon
  »Verapamil 5 mg ampul
  »Flutamid 250 mg 84 tablet
  »Daunomycin 20 mg flakon
  »Naloxan 0,4 mg ampul
  »Uro-Vaxom 6 mg Kapsül
  »Purinethol 50 mg tablet
  »Lanvis 40 mg tablet
  »Ara-Cell (cytarabin) 100 mg/40 mg ampul
  »Nalorex 50 Mg tablet

  CHP’den soru önergesi

  CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması istemiyle Şubat ayında Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesinde “Yaşamsal öneme sahip tansiyon, kanser, felç, kalp ilaçlarının ve aşılarının bulunmamasının nedeni nedir? Bunun sorumluları kimlerdir? Bu kadar hayati önem arz eden ilaçlar neden bulunmamaktadır?” diye sordu. Önergede 600’e yakın ilaca ya kısıtlı şekilde ulaşıldığı ya da çok zor bulunduğu, 101 ilacın ise piyasada hiç bulunmadığı belirtildi.

  Sağlık Bakanlığı inkar etti

  Yurttaşlardan, LÖSEV’den ve muhalefet partilerinden gelen çağrıların ardından açıklama yapan Sağlık Bakanlığı ise kanser ilaçlarının temininde herhangi bir sorun yaşanmadığını duyurdu. Her gün sosyal medyadan sesini duyurmaya çalışan binlerce kanser hastasının söylediklerinin aksine Bakanlık, ilaçların rahatça temin edildiğini ve temin sıkıntısı bulunan ilaçlar için gerekli önlemlerin alındığını belirtti.