• Kaftancıoğlu: CHP İstanbul’u kaybetmeyecek
  13 Mart 2019

  Ahmet Külsoy/16punto.com

  AKP, CHP, MHP, İyi Parti, Saadet Partisi ve diğerleri… Görünen o ki, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde kapılarını kadın adaylara kapatmışlar.
  Genel başkanı kadın olan İyi Parti’nin 29 ilde açıkladığı belediye başkan adayları arasında kadın yok! İyi Parti’nin 122 belediye başkan adayı arasında sadece dört kadın var. 118 erkek ve 4 kadın…

  AKP’de kadın aday oranı yüzde 2,1…

  HDP, ‘eş başkanlık’ sistemine uygun olarak birçok kadın üyesini seçilme olasılığı yüksek olan yerlerde aday gösterdi…

  CHP, yüzde 33 ‘kadın kotası’ koymasına rağmen, 51 ilde sadece iki kadın aday açıkladı: Aydın Büyükşehir Belediye başkan adayı Özlem Çerçioğlu ve Amasya Belediye başkan adayı Arife Serpil Saraçoğlu. CHP, İstanbul’un 39 ilçesinden sadece birinde, Eyüp’te kadın aday gösterdi…

  Kadınlara seçme ve seçilme hakkı vermekle övünen CHP, kendi koyduğu yüzde 33’lük kadın kotasını unutarak, 31 Mart yerel seçimlerinde kadınlara ‘kırmızı kart’ gösterdi.

  2018’in Ocak ayında yapılan kongrede seçimi kazanan Canan Kaftancıoğlu, İstanbullu seçmenlerde heyecan yaratmıştı. Daha önce yaptığımız röportajlarda yenilikçi ve dinamik tavrı ile dikkat çeken Kaftancıoğlu, İstanbul’un her bölgesinde bir kadın aday göstereceğini ifade etmişti. Bu sözünü neden tutamadığını, önümüzdeki yerel seçimleri, seçim güvenliğini ve istifasını konuştuk.

  -Canan Hanım, İstanbul’da kadın aday yok gibi. 39 ilçede tek kadın aday Eyüp’te. Her bölgede kadın aday gösterileceği yönünde sözünüz vardı. Neden olmadı?
  -İstanbul’un her bölgesinde bir kadın aday sözü vermiştim. Olmadı, bu benim içimde bir yara. İstanbul’un en az üç bölgesinde kadın aday olmasını başaramadık. Altını çizerek söylüyorum, bu başarısızlıkta benim de payım var. Ancak şunu unutmamak gerekir; kadın aday sayısının az olması, siyasetin erkek egemen bakış açısından kaynaklanıyor. İstanbul’da iki ya da üç kadın aday hiç olmamış. Benim idealim bunu tersine çevirmekti, maalesef olmadı. Biz kadınların biraz daha mücadele etmesi gerektiği sonucu ortaya çıkıyor. Emin olun mücadele edeceğiz. Bu tabloyu değiştireceğiz, bu bir süreçtir. Geçmişte adaylar belirlenirken dört beş kadın aday olurdu, şimdi bir oldu. Ne yazık ki, geçmişten bugüne hep böyle oldu. 95 yıllık partinin İstanbul’daki ilk kadın başkanı oldum. Kolay olmadı, siz de biliyorsunuz. Her bölgede bir kadın aday olması için söz vermiştim, ısrarcıydım, olmadı. Gücüm yettiğince mücadele ettim. Bu saatten sonra ortada bir başarısızlık varsa, kadın arkadaşlar aday gösterilmediyse, sorumluluk bana aittir.

  -İşler ters giderse, CHP İstanbul’da kaybederse istifa eder misiniz?
  -Hayır efendim. Sosyal medyada istifa ettiğimi duyurmuştum. İstanbul kampanyasını sağlıklı şekilde yürütmek için istifamı geri aldım. 31 Mart ve sonrasında yine il başkanıyım, kongreye kadar görevimin başındayım. İstanbul’u sosyal demokrat belediyecilik anlayışı ile buluşturmak istiyorum. CHP İstanbul’u kaybetmeyecek. ‘Anketlere güvenmiyorum’ demek bilim dışı bir yaklaşım olur. Ben sahadayım. Cuma günü Fatih pazarındaydım; kadınlar kulağıma eğilerek, “Canan Hanım, oyumuz Ekrem Bey’e” dediler. Bu sözleri söyleyen kadınların samimiyetini gözlerimle gördüm.

  -CHP, Kürt yurttaşlara uzak gibi duruyor. Kürt seçmenlerden oy alabilecek misiniz?
  -AKP’ye oy vermiş seçmenden de oy alacağız, Kürtlerden de, muhafazakâr kesimden de, Alevilerden de… ‘İstanbul ittifakı’ diye tarif ettiğimiz kesimden oy alacağız.

  -İstanbul’da kaç kişi oy kullanacak?
  -İstanbul’un nüfusu 16 milyon. 10 milyon 500 bin seçmen var.

  -Adalar Belediye başkan adayı olarak Erdem Gül açıklandı. Kendisi temiz, devrimci, demokrat kimliğiyle tanınıyor. Ama tepeden aday gösterildi ve ilçe yönetimi tepki olarak istifa etti. Partide ve Erdem Gül’de yıpranma yaratır mı bu istifalar?
  -CHP’de aday belirleme süreçleri hep hareketli geçer. Kendi içimizde kırgınlıklar olur zaman zaman. Fikir ayrılıkları nedeniyle kavgalar olur. Ama aday belirlendiği andan itibaren bu kavgaları, fikir ayrılıklarını bir kenara bırakıp kol kola gireriz ve hedefe kilitleniriz. CHP bu alışkanlığını hep hayata geçirmiştir. İlçe yönetimi istifa ettikten sonra bir komisyon kuruldu. Önümüzdeki günlerde yeni yönetim atanacaktır.

  -‘Atama’ diyorsunuz. Sizce bu demokratik temayüllere uygun mu?
  -Seçime 30 gün varken ne yapabiliriz? Tüzüğümüze göre atama yapıyoruz.

  -16 Nisan referandumu ve 24 Haziran seçimleri üzerindeki şaibe hâlâ belleklerden silinmiş değil. 31 Mart yerel seçimlerinde kuşkuya yer vermemek için özel seçim güvenliği çalışmanız var mı?
  -Seçim güvenliği için 24 Haziran seçimlerine gidelim. Biz İstanbul’da aylar öncesinden başlayan bir çalışmayla, olabilecek her türlü aksaklığa karşı önlem alıp oyların ıslak imzalı sayılmasını sağladık. 31 Mart seçimleri için de benzer tedbirleri aldık. Hâlâ devam eden çalışmalarımız var. Ne olursa olsun, bütün sandıklara giren oyun girdiği gibi çıkması ve sayılması için çalışmalar yapıldı. 30 bin üzeri sandıkta görevlilerimizi belirledik. Bu arkadaşlar ne yapacaklar, nasıl davranacaklar, neye nasıl itiraz edecekler, neyi kabul edecekler, neyi etmeyecekler; ayrıntılı eğitim verdik. Bu arkadaşlarımızın yanı sıra İstanbul Gönüllüler Ağı ile sandıklarda görevli müşahitler var. Okul ve kat sorumluları var. Bu arkadaşlarımızı en ince ayrıntıya kadar eğittik. 24 Haziran’da olduğu gibi, 31 Mart’ta da İstanbul’da sandığa sahip çıkacağız. İstanbul geçmişte fena sınav vermedi.

  -Sandık güvenliği konusunda endişeniz var mı?
  -Şaibe olabilir ama biz İstanbul’da bu şaibelere ya da art niyetli işlevlerin oluşmasına izin vermeyeceğiz. 24 Haziran’da bunu başardık. 31 Mart seçimine giderken sandık güvenliğini üst noktaya taşıdık. Sandık güvenliğinin üzerinde hassasiyetle duruyoruz. Bizim, iki bölge seçim koordinasyon merkezinde 60’a yakın gönüllü arkadaşımız var. Tüm İstanbul’da sandıklara nasıl sahip çıkacağımız yönünde çalışmalar yapıyoruz, korkumuz yok.

  “KİMSE PARA İÇİN ADAY OLMAZ”

  -Sizce belediye başkanlarının maaşı ne kadar olmalı ve nasıl tespit edilmeli?
  -Aslına bakarsanız, belediye başkanlarının maaşları öyle çok yüksek değil. Bir ilçe belediye başkanının maaşı 7 ile 11 bin TL arasında değişiyor. Burada sıkıntı şu, asgari ücretle çalışan insanın maaşı ile karşılaştırıldığında başkanların maaşları yüksek gelebilir. Açlık sınırının altında yaşayan vatandaşlarımız var. 7-11 bin TL dedim. Biraz daha ileri gidelim, bir başkan için 15 bin TL yüksek değil.

  -İlçe belediye başkan maaşları için 7-15 bin TL aralığından söz ettiniz. Büyükşehir belediye başkanlarının maaşları hakkında ne söylemek istersiniz?
  -Ben burada maaştan ziyade anlayışı önemsiyorum. Büyükşehir Belediye başkanının kent yönetimindeki ilkeleri, anlayışı önemlidir. O kentte yaşayan insanların yaşam kalitesini artırabiliyor mu başkan, buna bakmalı. Örneğin, adayımız Ekrem İmamoğlu vatandaşın konforunu artırmak için çalışacak. İstanbul’un kaynaklarını belirli kurallar içinde halka nasıl aktaracak? O nedenle maaştan çok anlayış önemli. Rakam olarak hiç düşünmedim. Kenti yönetecek belediye başkanı 7 bin de alsa, 15 bin de alsa, 20 bin de alsa; emin olun hak ederek alır. Bizim belediye başkanlarımız maaş için değil, hizmet için geliyorlar oraya.

  -Neden insanlar belediye meclis üyesi seçilmek için birbirini çiğniyor? Meclis üyeliğinin avantajı nedir?
  -Onlar oturum başına cüzi rakamlar alıyorlar. 200-300 TL arasında değişiyor. Komisyonlara girerlerse, oturum başına cüzi bir ücret alıyorlar. CHP’li arkadaşlar halka hizmet için aday oluyor. Yoksa bu para için kimse aday olmaz.

  “ŞİŞLİ’DE ENDİŞE EDECEK BİR DURUM YOK”

  -Eski il başkanı Cemal Canpolat 16 ilçe başkanıyla toplantı yaptı. Haberiniz var mı bu toplantılardan?
  -Toplantı yaptıklarını duyuyorum. Ben 31 Mart’a odaklanmış durumdayım. Parti içindeki ‘az olsun benim olsun’ diyen insanlarla uğraşacak zamanım yok.

  -Şişli’de durum nedir?
  -Muammer Keskin, Şişli’de kazanır. Endişe edilecek bir durum yok.

  -İstanbul’un diğer ilçeleri için ne dersiniz?
  -İstanbul’da 13 ilçe belediyemiz var. Bu sayıya dört-beş belediye daha ilave etmek istiyoruz. Biz bu seçimden başarı ile çıkacağız. Vatandaş kavga istemiyor. Mutfakta yangın var. Vatandaş mutfaktaki yangının sorumlusu AKP’dir diyor.